Search
Close this search box.
تعویض مجدد مفصل زانو

مراقبت های بعد از عمل مینیسک زانو

مراقبت های بعد از عمل مینیسک زانو مجموعه فعالیت هایی می باشد که به شما کمک می کند تا دوره نقاهت را به خوبی پشت سر بگذارید و از بروز هرگونه عوارض احتمالی جلوگیری کنید. توجه داشته باشید شما با رعایت تمامی نکات مراقبتی این اطمینان را حاصل می کنید که نتیجه جراحی همانگونه خواهد بود که شما انتظارش را داشته اید. به عبارتی دیگر از شر درد های زانو راحت می شوید. بنابراین در این مقاله با ما همراه باشید تا از تمام نکات مراقبتی مطلع شوید. 

مراقبت بعد از عمل مینیسک زانو

نکات مهم در مراقبت های بعد از عمل مینیسک زانو

مراقبت هایی وجود دارند که از دیگر نکات از اهمیت بالاتری برخوردار می باشند. شما با رعایت نکاتی که در ادامه ذکر می کنیم می توانید بهترین تجربه را از این جراحی کسب کنید و از بروز هرگونه عوارض جلوگیری کنید. 

برخی از این مراقبت ها عبارتند از:

✅ رژیم غذایی:

یکی از نکات مراقبتی در این دوره پیروی از یک برنامه غذایی مناسب می باشد. شما با مصرف مواد غذایی با ارزش غذایی بالا بدن خود را تقویت می کنید و از بروز حالت تهوع جلوگیری می کنید. توجه داشته باشید در این دوره بهتر است از مایعات شفاف استفاده کنید تا دارو های بیهوشی از بدن شما خارج شوند. 

✅ مراقبت از زخم:

یکی دیگر از نکاتی که در مراقبت های بعد از عمل مینیسک زانو باید به آن توجه داشته باشید، مراقبت از زخم می باشد. شما با رعایت نکات از بروز هرگونه عفونتی جلوگیری می کنید و روند بهبودی را در این امر به شدت افزایش می دهید. 

شما تا 72 ساعت بعد از جراحی مینیسک زانو باید از لباس های جذب خودداری کنید. همچنین برای استحمام کردن نیز باید از جراحی شما 72 ساعت گذشته باشد. البت توجه داشته باشید، برای استحمام نواحی برش ها را با در معرض آب به هیچ عنوان قرار ندهید. 

همچنین دقت کنید از پماد های و آنتی بیوتیک ها در نواحی زخم استفاده نکنید تا زمانی که پزشک به شما دستور دهد. بخیه ها در اولین ویزیت پس از عمل شما برداشته می شود.

مراقبت های لازم بعد از جراحی مینیسک زانو

✔ نکته دیگری که باید رعایت کنید، استفاده از جوراب های تجویز شده توسط پزشک می باشد. این جوراب ها ورم را کاهش می دهند که باعث بهبودی می شود و به جلوگیری از لخته شدن خون کمک می کند. البته توجه داشته باشید، گاهی اوقات، پزشک منتخب در صورت نیاز و تشخیص، امکان دارد رقیق کننده خون برای شما تجویز کند تا از لخته شدن خون جلوگیری شود.

✔ بهتر است برای بلند شدن و راه رفتن حتما از تجهیزات مناسب استفاده کنید.

✔ هیدراته بمانید. از الکل و کافئین خودداری کنید.

✔ از جوراب های مخصوص به صورت مداوم استفاده کنید.

✔ 325 میلی گرم آسپرین مصرف کنید. (مگر اینکه آلرژی داشته باشید یا مشکلات معده یا کلیوی داشته باشید)

✔ تمرینات تجویز شده را در طول دوره نقاهت انجام دهید.

✔ نکته دیگری که در مراقبت های بعد از عمل مینیسک زانو باید به آن توجه داشته باشید، مراجعه به فیزیوتراپ و انجام بهترین ورزش برای مینیسک زانو است که با توجه به تشخیص و دستور پزشک موظف هستید آن ها را انجام دهید. توجه داشته باشید اقدام به این فعالیت های روند بهبودی بعد از جراحی مینیسک زانو را به شدت افزایش می دهد و از بروز هرگونه عوارضی جلوگیری خواهد شد. در نهایت شما بهترین نتیجه را از این جراحی خواهید داشت. همچنین دقت کنید بعد از انجام جراحی، به صورت منظم باید به پزشک منتخب خود مراجعه کنید تا معاینات لازم انجام شود و روند بهبودی شما مشخص شود. 

نتیجه گیری:

با توجه به تمامی نکاتی مراقبت های بعد از عمل مینیسک زانو که تا به اینجا ذکر کردیم، این اطمینان را می توانید حاصل کنید تا دوره نقاهت جراحی مینیسک زانو را به خوبی پشت سر خواهید گذاشت و همین امر موجب می شود نتیجه جراحی مطلوبی نیز تجربه کنید. بنابراین سعی کنید با مراجعه به بهترین جراح ارتوپدی در تهران از نکات مراقبتی لازم مطلع شوید با پیروی از آن ها سرعت روند بهبودی پس از عمل را به شدت افزایش دهید. 

سوالات متداول مراقبت های بعد از عمل مینیسک زانو

مدت زمان بهبودی پس از جراحی مینیسک زانو چقدر است؟

این امر در هر فرد متفاوت می باشد. البته توجه داشته باشید نهایت 6 هفته زمان می برد تا پس از جراحی مینیسک زانو به بهبودی کامل برگردید.

آیا پس از جراحی مینیسک زانو باید از وسایل کمکی استفاده کنیم؟

در روزهای ابتدایی برای راه رفتن پس از انجام جراحی مینیسک زانو، با دستور پزشک موظف هستید از وسایل کمکی استفاده کنید. 

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *