Search
Close this search box.
مراقبت‌های بعد از تعویض مفصل زانو

مراقبت‌های بعد از تعویض مفصل زانو

مراقبت‌های بعد از تعویض مفصل زانو یکی از اصلی‌ترین مواردی است که بیمار بعد از جراحی تعویض مفصل زانو باید به آن توجه ویژه‌ای کند. بیمار بعد از جراحی ممکن است 1 الی 2 و یا بیشتر در بیمارستان بستری شود. بعد از به هوش آمدن وی و از بین رفتن بی حسی در بیمارستان درد خفیفی سراغ بیمار خواهد آمد که فیزیوتراپ با استفاده از مراقبت‌های بعد از تعویض مفصل زانو و آرام حرکت دادن زانو این درد را کاهش می‌دهد. لازم به ذکر است حرکت دادن زانو یکی از اصلی‌ترین مراحلی است که بیمار در دوران نقاهت باید به آن توجه کند، زیرا هر چه بیشتر از مفصل جدید زانوی خود استفاده کند دوران بهبود وی نیز سریع‌تر خواهد بود.

مراقبت‌های بعد از تعویض مفصل زانو

نکات مراقبتی بعد از تعویض مفصل زانو

بیمار بعد از جراحی تا 6 هفته توانایی رانندگی کردن را نخواهد داشت، در نتیجه برای انجام مراقبت‌های بعد از تعویض مفصل زانو بهتر است با یک شخص دیگر هماهنگ شود. علاوه بر این موضوع بعد از این جراحی وی برای کارهای روزمره خود اعم از آشپزی و.. نیازمند به کمک خواهد بد. یکی از اصلی‌ترین مراقبت‌های بعد از تعویض مفصل زانو این است که تمامی داروهای تجویز شده توسط پزشک باید به موقع مصرف شوند تا درد در روزهای اول کاهش داشته باشند. در ادامه در خصوص مراقبت‌های بعد از تعویض مفصل زانو بیشتر توضیح داده‌ایم.

تا جایی که بیمار می‌تواند باید بعد از جراحی تعویض مفصل زانو در منزل بماند و استراحت کامل داشته باشد. در مراقبت‌های بعد از تعویض مفصل زانو به شما گفته می‌شود که بیمار باید در فواصل بسیار کم با استفاده از عصا و یا واکر چند روز بعد از جراحی شروع به راه رفتن کند. به این نکته توجه داشته باشید در هنگام راه رفتن به هیچ عنوان نباید به مفصل زانو فشاری وارد شود. انجام ورزش‌هایی اعم از دوچرخه سواری، وزنه زدن و… تا چند هفته بعد از جراحی ممنوع خواهد بود. مراقبت‌های بعد از تعویض مفصل زانو به شما آموزش می‌دهد که به هیچ عنوان بیشتر از 1 ساعت نشینید، زیرا نشستن طولانی مدت باعث ایجاد فشار بر روی مفصل و افزایش تورم زانو خواهد شد. برخی از اصلی‌ترین نکاتی که در مراقبت‌های بعد از تعویض مفصل زانو وجود دارد عبارت‌اند از:

  • رژیم غذایی بعد از تعویض مفصل زانو

بسیاری از پزشکان بعد از جراحی به متقاضیان خود توصیه می‌کنند که یک رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشند تا دوران بهبودی سریع‌تری داشته باشند. بهتر است در این رژِم غذایی از آهن و مکمل‌های ویتامین استفاده کنید. لازم به ذکر است به هیچ عنوان به سراغ مصرف ویتامین K و مواد غذایی که سرشار از این ویتامین است نرود. به خصوصی در زمانی که متقاضی از داروهای رقیق کننده خون اعم از وارفارین استفاده می‌کند. مراقبت‌های بعد از تعویض مفصل زانو به شما می‌آموزد که در دوران بهبودی بیمار باید مصرف مایعات خود را دو برابر کند! بهتر است در این دوران اضافه وزن نداشته باشید تا فشار اضافه‌ای به زانوی خود وارد نکنید.

  • استفاده از دارو بعد از تعویض مفصل زانو

دستورات لازم و مراقبت‌های بعد از تعویض مفصل زانو در خصوص مصرف داروهای تجویزی و زمان شروع مصرف آن‌ها از طرف پزشک در اختیار بیمار قرار داده می‌شود. یکی از اصلی‌ترین داروهایی که پزشک برای بیمار تجویز می‌کند، داروهای رقیق کننده خون می‌باشد تا از لخته شدن خون جلوگیری کند. داروهایی مانند رقیق کننده خون و.. حتماً باید تحت نظر یک متخصص مصرف شوند، زیرا می‌توانند عارضه‌های جبران ناپذیری را به بار آورند. از دیگر داروهایی که در مراقبت‌های بعد از تعویض مفصل زانو وجود دارد داروهای مسکن می‌باشند. این داروها نیز باید طبق دستورات پزشک مصرف شوند. آنتی‌بیوتیک فومن تنها در 24 ساعت اول مورد نیاز خواهد بود و بعد از ترخیص بیمار دیگر نیازی به آنتی‌بیوتیک نخواهد داشت.

  • ورزش بعد از تعویض مفصل زانو

همان طور که در بالاتر به این موضوع اشاره شد یکی از اصلی‌ترین مراقبت‌های بعد از تعویض مفصل زانو حرکت دادن مفصل جدید زانو می‌باشد. این امر به حفظ قدرت و تحرک زانوها کمک شایانی می‌کند. برخی از ورزش‌های بسیار ساده هستند که بیمار می‌تواند به راحتی آن‌ها را در خانه انجام دهد و دوران بهبود خود را تسریع ببخشد. برخی از ورزش‌هایی که در این راه پزشک به بیمار توصیه می‌کند می‌توان به  حرکت چهار سر ران، حرکت سرسره پاشنه، حرکت چهار سر ران کوتاه و حرکت بلند کردن پای صاف اشاره کرد.

دوره نقاهت در مراقبت‌های بعد از تعویض مفصل زانو

بعد از آن که متقاضی از اتاق عمل بیرون آورده می‌شود و به اتاق ریکاوری برده می‌شود دوران نقاهت وی شروع می‌شود. بعد از به هوش آمدن درد کمی در زانو احساس خواهد شد که با تزریق مسکن این درد آرام خواهد شد. بعد از یک روز از جراحی بیمار باید از تخت خود پایین آید و چند قدمی حرکت داشته باشد. بعد از مرخص شدن بیمار باید جلسات فیزیوتراپی که تقریباً 10 جلسه هستند به صورت منظم آغاز شوند. لازم به ذکر است ترخیص بیمار از بیمارستان ممکن است 2 الی چند هفته زمان بر باشد. بعد از آن دوران نقاهت در منزل شروع خواهد شد. معمولاً بعد از گذشت 6 هفته فرد به بهبودی کامل می‌رسد.

نتیجه گیری:

مراقبت‌های بعد از تعویض مفصل زانو یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین مواردی است که می‌تواند از بروز عارضه‌های نادر جلوگیری کرده و دوران نقاهت را برای بیمار کوتاه‌تر کند. تمامی نکاتی که در خصوص مراقبت بعد از تعویض مفصل زانو وجود دارد توسط پزشک به بیمار گفته می‌شود و بیمار موظف است طبق دستورات پزشک خود به آن‌ها عمل کند. بهتر است تمامی این نکات را جدی بگیرید تا نتیجه عمل جراحی را مشاهده کنید.

سؤالات متداول مراقبت‌های بعد از تعویض مفصل زانو

مدت زمان استراحت بیمار بعد از تعویض مفصل زانو چقدر است؟

معمولاً بیمار باید 6 الی 10 هفته به صورت کامل استراحت داشته باشد، اما به صورت کلی می‌توان گفت بیمار نیازمند به 6 ماه زمان است تا بتواند به مفصل جدید خود عادت کند.

مراقبت‌های بعد از تعویض مفصل زانو کدام‌اند؟

برخی از اصلی‌ترین مراقبت‌ها می‌توان به تغذیه مناسب، استفاده از عصا یا واکر، برنامه منظم فیزیوتراپی، خم و راست کردن زانو، ورزش‌های مدام و مکرر زانو، پیاده‌روی و راه رفتن در خانه و مصرف دقیق و منظم داروهای تجویز اشاره کرد.

آیا می‌توان بعد از تعویض مفصل زانو به مسافرت رفت؟

بهتر است تا 2 هفته بعد از این عمل مسافرت نروید. اما شما با رعایت کامل مراقبت‌های بعد از تعویض مفصل زانو و تأیید پزشک خود می‌توانید در زمان کوتاهی به مسافرت بروید.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *