Search
Close this search box.
فیزیوتراپی پس از تعویض مفصل زانو

فیزیوتراپی پس از تعویض مفصل زانو

فیزیوتراپی پس از تعویض مفصل زانو، مهم‌ترین موضوع بعد از این جراحی است. در برخی حالات، پزشکان توصیه می‌کنند که برای درمان آرتروز زانو، به جراحی تعویض مفصل روی آورید. این تصمیم برای اکثر افراد سخت است؛ اما زمانی که درد غیرقابل تحمل می‌شود، انجام جراحی تعویض زانو به عنوان بهترین گزینه‌ مطرح می‌شود. 

باید به یاد داشت که شروع فیزیوتراپی فوری پس از جراحی تعویض مفصل زانو بسیار حائز اهمیت است. فیزیوتراپی کمک زیادی به تسریع در بهبود، کاهش درد و افزایش دامنه حرکت می‌کند. در این مقاله با ما همراه باشید تا با فیزیوتراپی پس از این جراحی به طور کامل آشنا شوید.

فیزیوتراپی پس از تعویض مفصل زانو چگونه است؟

بعد از عمل جراحی، ممکن است نیاز باشید یک یا دو شب در بیمارستان بمانید. مدت اقامت شما به پروتکل پزشک و وضعیت سلامت کلی شما بستگی دارد. قبل از بازگشت به خانه، فیزیوتراپیست، حرکات شما را ارزیابی کرده و نحوه بلند شدن از تخت، بالا پایین رفتن از پله و نشستن بر روی صندلی را مورد بررسی قرار می‌دهد. ارزیابی فیزیوتراپیست به ساختار خانه شما، از جمله وجود پله در اتاق خواب، حمام و عوامل دیگر نیز وابسته است.

فیزیوتراپیست در بیمارستان نیز برنامه‌ای از تمرینات آموزشی ارائه می‌دهد تا شما بتوانید فوراً پس از عمل جراحی، تمرین‌هایی را بر روی زانو اجرا کنید. این تمرینات به بهبود حرکت زانو و بازگشت قدرت به ساق پا تمرکز دارند. همچنین، در حین بازگشت به خانه، فیزیوتراپیست نیازهای خاصی مانند استفاده از واکر، صندلی دوش یا دیگر وسایل را به شما توصیه خواهد کرد.

اهمیت فیزیوتراپی پس از تعویض مفصل زانو

بعد از جراحی تعویض مفصل زانو، فیزیوتراپی اهمیت زیادی دارد. در ادامه با دلایل اهمیت فیزیوتراپی پس از تعویض مفصل زانو آشنا می‌شوید.

 • بهبود حرکت و انعطاف پذیری: تمرینات فیزیوتراپی به بهبود حرکت مفصل زانو و افزایش انعطاف‌پذیری آن کمک می‌کند.
 • تقویت عضلات: تمرینات هدفمند فیزیوتراپی به تقویت عضلات اطراف مفصل زانو کمک کرده و استحکام عضلات را افزایش می‌دهند.
 • کاهش درد، ورم و التهاب: فیزیوتراپی از طریق تسکین و تقویت ماهیچه‌ها می‌تواند به کاهش درد، ورم و التهاب پس از عمل کمک کند.
 • بهبود تعادل و استقرار: تمرینات تعادلی در فیزیوتراپی به بهبود تعادل و استقرار بیمار کمک می‌کند که این امر از اهمیت بسیاری برخوردار است.
 • تسهیل در بازگشت به فعالیت‌های روزمره: فیزیوتراپی به فرد کمک می‌کند تا در مدت زمان کوتاه به آسانی به فعالیت‌های روزمره خود بازگردد.
 • ارزیابی اعضای اطراف زانو و رفع مشکلات در صورت وجود: در حوزه فیزیوتراپی، ارزیابی اعضای اطراف زانو مانند ران، قوزک پا و قسمت پایینی از ستون فقرات که به مفصل زانو متصل هستند هم انجام می‌شود. در صورت وجود مشکل، از دستگاه‌های فیزیوتراپی برای بهبود عملکرد این اجزا نیز استفاده می‌شود.
 • بالا بردن طول عمر تعویض مفصل زانو: از اهمیت فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل زانو، می‌توان به بالا بردن طول عمر تعویض مفصل زانو اشاره کرد.

با کمک فیزیوتراپی، فرآیند بهبودی پس از تعویض مفصل زانو بهتر و سریع‌تر انجام می‌شود.

تمرینات فیزیوتراپی پس از تعویض مفصل زانو

تمرینات متعددی از فیزیوتراپی پس از تعویض مفصل زانو وجود دارد. در ادامه با برخی از این تمرینات آشنا می‌شوید.

✅ پا را به طور مستقیم بالا بیاورید 

پا را به‌صورت عمودی بلند کنید و 5 الی 10 ثانیه در این حالت نگه دارید؛ سپس پایین بیاورید. این تمرین را تا احساس خستگی در پا تکرار کنید. همچنین می‌توانید این تمرین را نشسته انجام داده و با حمایت پای دیگر، زانو و عضلات ران را تقویت کنید. 

✅ عضله ران را منقبض کنید

حوله کوچک را زیر پاشنه قرار دهید، به گونه‌ای که پاشنه با تخت تماس نداشته باشد. عضلات ران را منقبض کنید؛ به گونه‌ای که پشت زانو با تخت تماس پیدا کند. این وضعیت را برای 5 الی 10 ثانیه حفظ کنید. این تمرین را تا زمانی که حالت خستگی در پاها ایجاد شود، ادامه دهید.

✅ زانو را خم کنید

در حالی که زانو را خم کرده و پاشنه را بر روی تخت قرار داده‌اید، پا را به سمت باسن بلغزانید. زانو را در حداکثر خمیدگی قرار دهید و 5 تا 10 ثانیه تقویت کنید. این حرکت را چندین بار تکرار کنید تا زمانی که پا کاملاً خسته شود یا تا زمانی که بتوانید زانو را کاملاً خم نگه دارید.

✅ زانو را در حالی که نشسته‌اید، خم کنید 

هنگامی که بر لبه تخت یا صندلی نشسته‌اید، عضلات ران را منقبض کنید. کف پای سالم را پشت پاشنه پای جراحی‌شده به منظور حمایت قرار دهید. زانو را به‌آرامی خم کرده و در این وضعیت حدود 5 تا 10 ثانیه حفظ کنید. این حرکت را تکرار کنید تا زمانی که عضلات پا خسته شوند یا تا زمانی که بتوانید زانو را به‌طور کامل خم نگه دارید.

✅ ساق پا را بالا و پایین ببرید

یکی از تمرینات فیزیوتراپی پس از تعویض مفصل زانو این است که با کمک انقباض ماهیچه ران، ساق پا را بالا و پایین ببرید. این تمرین را به مدت 2-3 دقیقه، 2-3 بار در ساعت انجام دهید. حتی می‌توانید در اتاق ریکاوری نیز تمرین کنید. 

مزایای فیزیوتراپی پس از تعویض مفصل زانو

فیزیوتراپی پس از جراحی تعویض مفصل، دارای فواید متعددی است. از جمله این فواید می‌‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش التهاب: توسط تمرینات مخصوص و فنون فیزیوتراپی، التهاب در اطراف مفصل کاهش می‌یابد.
 • حفظ گردش خون: تحرکات و تمرینات فیزیوتراپی می‌توانند به حفظ گردش خون در مناطق مختلف بدن کمک کنند.
 • تسکین درد: تمرینات فیزیوتراپی پس از تعویض مفصل زانو می‌توناند به کاهش درد کمک کرده و فرآیند بهبود را تسریع کنند.
 • بازگرداندن قدرت و تحرک مفصل: تمرینات متناسب با وضعیت بیمار می‌توانند به بازگرداندن قدرت و حرکت مفصل کمک کنند.
 • تقویت عضلات پشتیبان: با تمرینات استحکام‌بخش، عضلات اطراف مفصل تقویت شده و پشتیبانی بهتری برای مفصل فراهم می‌شود.
 • بهبود تعادل: تمرینات تعادلی در فیزیوتراپی می‌توانند موجب بهبود تعادل شوند.
 • کمک به راه رفتن عادی و بازگشت به فعالیت‌ها: با فیزیوتراپی و در پی آن با افزایش توانمندی بدن و بازیابی سریع‌تر، بیماران می‌توانند به راحتی به فعالیت‌های روزمره و عادی بازگردند.

فیزیوتراپی به عنوان یک بخش مهم از برنامه درمانی پس از جراحی تعویض مفصل، به بیماران کمک می‌کند تا بهبودی بهتر و سریع‌تری را تجربه کنند.

نتیجه گیری 

تعویض مفصل زانو یکی از پیچیده‌ترین جراحی‌های ارتوپدی است که علاوه بر تخصص ارتوپد، حضور فیزیوتراپیست نیز مهم است. این متخصص با استفاده از تحریک الکتریکی، لیزر تراپی، درمان دستی، برنامه‌های ورزشی مناسب، نرمش، ماساژ، امواج اولتراسوند و دیگر روش‌ها به فیزیوتراپی پس از تعویض مفصل زانو پرداخته و به توان‌بخشی بیمار کمک می‌کند. مهارت فیزیوتراپیست پس از این عمل، بسیار حیاتی است.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *