Search
Close this search box.
عوارض تعویض مفصل زانو

عوارض تعویض مفصل زانو

عوارض تعویض مفصل زانو نیز مانند سایر جراحی‌های دنیای پزشکی، امکان بروز آن پس از جراحی وجود دارد. برخی از عوارض این جراحی، شایع و رایج هستند و با طی کردن دوران نقاهت، از بین خواهند رفت. اما بعضی دیگر از این عوارض، طبیعی نیستند و در صورت بروز، باید سریعاً نسبت به رفع آن اقدام کرد تا سلامت فرد، با تهدید مواجه نشود. البته، توجه داشته باشید که در صورت رعایت نکات و مراقبت‌های پس از جراحی، احتمال ایجاد عوارض خطرناک، بسیار کم است. به هر حال، تصمیم داریم تا در این مقاله به بررسی عوارض تعویض مفصل زانو بپردازیم؛ چراکه آگاهی در این مورد، می‌تواند در پیشگیری از ایجاد آن‌ها، بسیار موثر باشد.

عوارض تعویض مفصل زانو

عوارض تعویض مفصل زانو چیست؟

به‌طورکلی، جراحی تعویض مفصل زانو دارای عوارض مختلف و متعددی است. یکی از مهم‌ترین و رایج‌ترین عوارض این جراحی، ایجاد عفونت در ناحیه مفصل زانو است. توجه داشته باشید که عفونت ایجاد شده در این ناحیه، دو حالت دارد؛ عفونت زودرس و عفونت دیررس.

در عفونت زودرس، باکتری‌های پوست از طریق برش‌های ایجاد شده، وارد بدن شده و باعث ایجاد عفونت می‌شود. این نوع از عفونت‌ها، بسیار شایع است و معمولاً برای درمان آن، داروهای آنتی‌بیوتیک تجویز می‌شود. اما عفونت دیررس، کمی خطرناک‌تر است و روند درمان سخت‌تری نسبت به عفونت زودرس دارد. این عفونت، ناشی از باکتری‌های موجود در خون است و پزشک متخصص برای درمان آن، ممکن است بخشی از مفصل زانو را بردارد! توجه داشته باشید که در صورت بروز عفونت، باید سریعاً به پزشک متخصص خود مراجعه کنید تا پزشک، با تشخیص نوع و شدت عفونت، نسبت به درمان آن اقدام کند.

یکی دیگر از عوارض شایع تعویض مفصل زانو، درد و تورم در ناحیه زانو است. افراد ممکن است پس از انجام این جراحی، درجات مختلفی از درد و تورم را تجربه کنند؛ چراکه واکنش بدن افراد نسبت به جراحی و همچنین، توانایی و ظرافت کار پزشک‌های متفاوت، با یکدیگر تفاوت دارد. معمولاً برای کنترل درد و تورم ناشی از جراحی، داروهای مسکن و ضد درد برای بیمار تجویز می‌شود که با مصرف به‌موقع آن‌ها، می‌توان این عارضه را تا حد چشم‌گیری کاهش داد.

عمل تعویض مفصل زانو چه عوارض و خطراتی دارد؟

همانطور که اشاره کردیم، عمل تعویض مفصل زانو از عوارض و خطرات متعددی برخوردار است. از جمله مهم‌ترین خطراتی که در این جراحی برای بیمار وجود دارد، می‌توان به لخته شدن خون، سکته قلبی و سکته مغزی اشاره کرد. شاید به نظر برسد که سکته قلبی و سکته مغزی، کاملاً نامربوط به یک جراحی زانو باشند، اما باید بدانید که اینطور نیست!

لخته خون می‌تواند به دلایل مختلفی در جراحی تعویض مفصل زانو، شکل بگیرد؛ از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به عدم حرکت بیمار تا چند روز پس از جراحی، آسیب به رگ خونی در طی فرآیند جراحی و… اشاره کرد. بنابراین، اگر لخته خونی در ناحیه زانو ایجاد شود، می‌تواند به سوی بخش‌هایی دیگری همچون ریه، قلب و مغز حرکت کند و باعث مشکلات خطرناکی برای افراد شود. بهتر است در دوران بعد از جراحی تعویض مفصل زانو، توجه ویژه‌ای به این مسئله داشته باشید.

از دیگر خطرات جراحی مفصل زانو، می‌توان به آسیب شریان و اعصاب موجود در ناحیه زانو اشاره کرد. درصورتی‌که جراح، از تخصص کافی در این زمینه برخوردار نباشد، ممکن است به رگ‌های خونی و یا اعصاب موجود در این ناحیه، آسیب وارد کند. بنابراین، بیمار نیاز به یک جراحی دوم دارد تا این مشکل، برطرف شود. این موضوع، اهمیت بهره‌مندی از یک پزشک حاذق و توانا برای جراحی تعویض مفصل زانو را، دوچندان می‌کند. اگر به دنبال پزشکی متخصص و توانا در این زمینه هستید، می‌توانید از خدمات و مشاوره دکتر احسان فلاح، بهره ببرید.

در صورت عدم رعایت مراقبت های بعد از تعویض مفصل زانو، عوارض آن چگونه خواهد بود؟

عمل تعویض مفصل زانو، یکی از جراحی‌های سنگین دنیای پزشکی است. به همین دلیل، رعایت مراقبت‌های بعد از جراحی، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. درصورتی‌که مراقبت‌های بعد از جراحی، به خوبی صورت گیرد، درصد موفقیت این جراحی به صورت چشمگیری افزایش خواهد یافت و فرد، با عوارض بسیار کمی مواجه خواهد شد. در بخش بالا، به برخی از عوارض و خطرات رایج تعویض مفصل زانو اشاره کردیم.

علاوه بر این موارد، جراحی مفصل زانو می‌تواند با عوارض دیگری نیز همراه باشد که از جمله آن‌ها می‌توان به سفت شدن زانو، واکنش آلرژیک نسبت به پروتز مصنوعی، خون‌ریزی، ترشح مایع از محل زخم جراحی و… اشاره کرد. در صورت بروز هر یک از این عوارض، بهتر است سریعاً با بهترین جراح ارتوپدی در باقرخان تهران خود، ارتباط گرفته و او را از این موضوع باخبر کنید. سپس، پزشک بر اساس شرایط بیمار، روش درمانی لازم را اجرا خواهد کرد.

آیا جراحی تعویض مفصل زانو عوارض دارد؟

همانطور که اشاره کردیم، جراحی تعویض مفصل زانو، یک جراحی سنگین در دنیای پزشکی است. بنابراین، بدیهی است که با عوارضی همراه خواهد بود. با رعایت نکات خاص و مراقبت‌های بعد از جراحی، قادر خواهید بود که این عوارض را محدود کنید و از عوارض خطرناک، جلوگیری کنید. اما درصورتی‌که با عوارض خطرناکی مانند، تب بالای 37.8 درجه، لرز، خونریزی بیش‌ازحد و… مواجه شدید، باید در اسرع وقت نسبت به رفع آن اقدام کنید. همچنین، در دوران پس از جراحی مفصل زانو، به خطر ایجاد لخته خون، توجه ویژه‌ای داشته باشید و توصیه‌های جلوگیری از ایجاد آن را اجرا کنید.

مشکلات بعد از تعویض مفصل زانو کدامند؟

پس از انجام جراحی تعویض مفصل زانو، با مشکلات و سختی‌های خاصی مواجه خواهید شد که دامنه حرکتی شما را کاهش خواهند داد. اما نگران نباشید، چراکه این مشکلات، موقتی و زودگذر هستند و با طی دوران نقاهت، از بین خواهند رفت. یکی از مشکلات رایج پس از جراحی مفصل زانو، شنیدن صدای کلیک از زانو است. این صدا می‌تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود. اگر صدای کلیک زانو، با درد همراه نباشد، مشکل خاصی نیست و می‌توان آن را نادیده گرفت؛ چراکه به احتمال زیاد، مربوط به طراحی پروتز مصنوعی زانو است. اما اگر همراه با صدای کلیک، درد و تورم را در ناحیه زانوی خود احساس کردید، بهتر است با پزشک خود، در این مورد مشورت کنید.

نتیجه‌گیری:

عوارض تعویض مفصل زانو، بسیار متعدد و مختلف هستند. همانطور که اشاره کردیم، برخی از این عوارض، طبیعی و نرمال بوده و پس از دوران نقاهت، از بین خواهند رفت. اما برخی دیگر از عوارض، خطراتی هستند که در صورت عدم درمان، می‌توانند سلامت فرد را تهدید کنند. برای جلوگیری از ایجاد عوارض خطرناک و همچنین، کاهش عوارض تعویض مفصل زانو، مهم است که از یک پزشک حاذق و توانا در زمینه جراحی مفصل زانو بهره ببرید. بنابراین، اگر به دنبال پزشکی حاذق و توانا برای جراحی تعویض مفصل زانو هستید، می‌توانید از مشاوره و خدمات دکتر احسان فلاح بهره ببرید.

سوالات متداول عوارض تعویض مفصل زانو

آیا عوارض تعویض مفصل زانو، می‌توانند باعث جایگذاری دوباره مفصل شوند؟

بله؛ برخی از عوارض این جراحی مانند، عفونت دیررس، می‌تواند منجر به جایگذاری دوباره مفصل زانو شود.

آیا عوارض تعویض مفصل زانو، همیشگی هستند؟

در جواب این سوال باید گفت که اگر جراحی توسط پزشک متخصص و توانایی صورت بگیرد، عوارض آن در مدت‌زمان کوتاهی از بین خواهد رفت و فرد، سلامتی خود را باز خواهد یافت.

آیا مشکلات تنفسی، جزئی از عوارض جراحی تعویض مفصل زانو است؟

بله؛ مشکلات تنفسی می‌تواند به دلیل استفاده از داروی بیهوشی در طی جراحی، بوجود آید.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *