Search
Close this search box.
زانوی پرانتزی

زانوی پرانتزی

زانوی پرانتزی و یا همان Bow legs یکی از عارضه‌هایی است که در آن فرد با چرخش جانبی رو به رو می‌شود و در هنگام راه رفتن همانند راه رفتن اردک به نظر خواهد رسید. بهتر است برای اطمینان از صاف بودن زانوهای خود همین حال سر پا بایستید و قوزک پاهای خود را به یکدیگر نزدیک کنید، فاصله بین زانوهای شما نباید زیاد باشد! در صورتی که شما فاصله مشخصی را در بین زانوهای خود می‌بینید، شما با زانوی پرانتزی رو به رو شده‌اید. در این عارضه بیمار با ساق پا حالت کمانی رو به رو می‌شود که به سمت داخل پا چرخش پیدا کرده است و انحراف دارد. یکی از اصلی‌ترین سؤالاتی که ممکن است در این راه برای شما به وجود آید این است که آیا زانوی پرانتزی قابل درمان است؟ در ادامه شما را با این عارضه بیشتر آشنا خواهیم کرد.

زانوی پرانتزی

زانوی پرانتزی چیست؟

همان طور که در بالاتر به این نکته اشاره کردیم زانوی پرانتزی عارضه‌ای است که زانوهای بیمار به سمت بیرون خم شده است. لازم به ذکر است در صورتی که شما یک مادری که در دوران بارداری قرار گرفته است را در این حالت ببینید بهتر است بدانید این عارضه به دلیل وضعیت رحم و بچه کاملاً برای مادر طبیعی خواهد بود. در برخی از موارد دیده شده است به دلیل مچاله شدن بچه در رحم مادر ممکن است کودک با زانوهای پرانتزی به دنیا آید؛ این در حالی است این کودکان با رشد و ایستادن و راه رفتن این عارضه در آن‌ها بیشتر خود را نشان خواهد داد. لازم به ذکر است این حالت در افراد تا 2 سالگی کاملاً طبیعی است؛ اما در صورتی که ادامه داشته باشد به هیچ عنوان طبیعی نخواهد بود.

علت ایجاد زانوی پرانتزی

یکی از اصلی‌ترین نشانه‌هایی که می‌توان برای زانوی پرانتزی بیان کرد این است که فرد زانوهای خود را نمی‌تواند به یکدیگر بچسباند در حالی که قوزک پاهای وی به یکدیگر چسبیده‌اند. برخی از اصلی‌ترین دلایلی که باعث بروز این بیماری می‌شود عبارت‌اند از:

 • بیماری بلانت

در این بیماری ساق پای فرد رشد غیر طبیعی را به خود دیده است و زیر زانوهای وی انحنا به وجود آمده است. این بیماری در سال‌های اول زندگی کودک خود را نشان خواهد داد، این در حالی است که در برخی از موارد ممکن است نشانه‌های این بیماری تا سن نوجوانی خود را نشان ندهند. به این نکته توجه داشته باشید زانوی پرانتزی می‌تواند در مرور زمان مشکلات متنوعی را در زانوی فرد به وجود آورد.

 • بیماری ریکتز

از دیگر دلایلی که می‌تواند باعث بروز زانوی پرانتزی شود کمبود ویتامین D در طولانی مدت می‌باشد. نرم و ضعیف‌تر شدن استخوان‌های زانو می‌تواند باعث بروز کمانی شدن زانوهای فرد شود.

 • بیماری پاژه

از دیگر بیماری‌های شایع که باعث بروز این عارضه می‌شود بیماری متابولیکی می‌باشد. این بیماری می‌تواند تأثیرات منفی بر روی ساخت مجدد استخوان‌ها بگذارد. لازم به ذکر است این بیماری بیشتر خود را در افراد میان‌سال نشان خواهد داد، اما با تشخیص به موقع آن می‌توان به راحتی آن را درمان کرد.

از دیگر دلایلی که در بروز زانوی پرانتزی نقش دارند عبارت‌اند از:

 1. بروز ناهنجاری در استخوان‌ها
 2. بروز شکستگی استخوان و بهبود پیدا نکردن کامل آن

تشخیص زانوی پرانتزی

روش‌های تشخیص زانوهای پرانتزی عبارت‌اند از:

 • در صورتی که شما قصد دارید در خانه متوجه شوید که آیا پای پرانتزی دارید و یا خیر بهتر است بایستید و مچ پاهای خود را در کنار یکدیگر قرار دهید. در صورتی که زانوهای شما با یکدیگر برخورد نداشته باشد و شکل کمانی مانند به خود ببیند شما با این بیماری رو به رو شده‌اید. در برخی از موارد تشخیص این بیمار در خانه کاری دشوار و حتی غیر ممکن خواهد بود. در نتیجه بهتر است برای تشخیص زانوی پرانتزی به سراغ بهترین جراح ارتوپدی در باقرخان بروید.
 • پزشک در اولین مرحله برای تشخیص این بیماری محل پاها، مچ پاها و زانوها را با استفاده از متر و یا خط کش اندازه گیری خواهد کرد. علاوه بر این موضوع پزشک زانوی بیمار را باید به جهات مختلف بچرخاند و ستون فقرات و لگن را نیز مورد بررسی قرار دهد. به این نکته توجه داشته باشید در صورتی که پزشک بتواند اندازه گیری دقیق را به دست آورد بیمار در حین اندازه گیری به هیچ عنوان نباید عضلات ران خود را منقبض کند. علاوه بر این موضوع بیمار باید در هنگام اندازه گیری کفش‌ها و جوراب‌های خود را به صورت کامل در بیاورند.
 • از دیگر روش‌هایی که می‌توان زانوی پرانتزی را تشخیص داد عکس برداری با استفاده از اشعه ایکس می‌باشد. در این اشعه پزشک به خوبی می‌تواند از لگن تا مچ پا بیمار را مورد بررسی قرار دهد. یکی از اصلی‌ترین مزیت‌هایی که این روش دارد این است که پزشک ارتوپد می‌تواند محل و بزرگی تغییر شکل را تشخیص دهد.
 • علاوه بر این موضوع آزمایش‌هایی اعم از آزمایش ژنتیک، آزمایش ادرار و آزمایش خون در این راه می‌توانند به تشخیص زانوی پرانتزی کمک شایانی کنند.
 • آزمایش تراکم سنجی استخوان نیز از دیگر روش‌هایی است که می‌توان این بیماری را تشخیص داد.
زانوی پرانتزی

علائم زانوی پرانتزی

یکی از اصلی‌ترین علائمی که این بیماری دارد این است که پاهای بیمار به سمت بیرون خم شده است. بیمار می‌تواند این بیماری را در هنگام راه رفتن و یا قرار دادن مچ پاهای خود در کنار یکدیگر به وضوح مشاهده کند. علاوه بر این موضوع در برخی از موارد دیده شده است که فردی که این بیماری را دارد علائمی مانند انگشتان بیرون زده نیز خواهد داشت، به این حالت انگشت کبوتر نیز گفته می‌شود. از دیگر علائمی که می‌توان برای زانوی پرانتزی بیان کرد عبارت‌اند از:

 • عدم تماس زانوها با یکدیگر در حالتی که فرد مچ پاهای خود را به یکدیگر بچسباند
 • پاها دارای شکلی همانند پرانتز هستند
 • درد زانوی شدید و یا درد شدید در لگن
 • احساس خستگی بیش از حد در هنگام راه رفتن
 • کاهش دامنه حرکتی فرد
 • دشواری در هنگام راه رفتن و یا دویدن
 • تعادل نداشتن در هنگام راه رفتن
 • بی ثابتی در ناحیه زانو

پیشگیری از ایجاد زانوی پرانتزی

امروزه روش قطعی برای پیشگیری از بروز این عارضه تشخیص داده نشده است. در برخی از شرایط تنها می‌تواند کارهایی را انجام دهد که این بیماری افزایش نداشته باشد. به عنوان مثال بهتر است مطمئن شود که بدن شما ویتامین D کافی را دریافت می‌کند و یک رژیم غذایی سالمی دارید. شما تنها کافی است با انجام برخی از کارهای بسیار ساده از بروز شدیدتر این بیماری جلوگیری کنید. به عنوان مثال در هنگام نشستن دقت کنید و به درستی بنشینید! از مصرف سبزیجات و میوه‌ها غافل نشوید. بهتر است در صورتی که پاهای پرانتزی دارید از پدهای طبی استفاده کنید و کفش‌های خود را استاندارد خریداری کنید. در صورتی که اضافه وزن دارید بهتر است وزن خود را کاهش دید و به وزن ایده آل خود برسید.

چه زمانی به پزشک  مراجعه کنیم؟

به این نکته توجه داشته باشید در صورتی که کودک شما پاهای پرانتزی دارد نگران نباشید زیرا این امر طبیعی بوده و در کوتاه مدت از بین خواهد رفت. در صورتی که شما در خصوص این عارضه نگرانی زیادی دارید و سعی دارید برای درمان زانو درد با روش های نوین اقدام نمایید؛ می‌توانید برای ارزیابی آن به سراغ پزشک ارتوپد بروید. عواملی که می‌تواند باعث بروز نگرانی شوند عبارت‌اند از:

 1. در صورتی که یک پا از پای دیگر پرانتزی بیشتری داشته باشد.
 2. در هنگامی که این مشکل پای شما را تحت تأثیر قرار داده باشد و با گذشت زمان شدت بیشتری پیدا کند.
 3. در هنگامی که انگشتان پا در هنگام راه رفتن به سمت داخل کشیده می‌شوند.
 4. قد کودک شما نسبت به سنی که دارد کوتاه‌تر است و نمی‌تواند به راحتی راه برود و یا به درستی بایستد·  
 5. زاویه زانوها به گونه ای است که در هنگام راه رفتن برای فرد اختلال ایجاد می‌کند.
مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *