Search
Close this search box.
در رفتگی لگن

در رفتگی لگن؛ علائم

در رفتگی لگن یکی از مشکلات شایع در افراد است که می‌تواند تأثیرات جدی بر روی کیفیت زندگی فرد داشته باشد. توجه داشته باشید این در رفتگی علائم و نشانه های متفاوتی دارد و در هر فرد منحصر به فرد نمایان خواهد شد. البته می توان این نشانه ها را دسته بندی کرد و با بروز هر یک از آنها، با مراجعه به پزشک روش درمان مشخص خواهد شد.

 در این مقاله، به بررسی علت‌ها، علائم و روش‌های درمان در رفتگی لگن می‌پردازیم تا به شما کمک کنیم تا اطلاعات کاملی در این زمینه داشته باشید.

در رفتگی لگن

در رفتگی لگن چیست؟

در رفتگی لگن به وضعیتی اطلاق می‌شود که عضلات و بافت‌های حمایتی در ناحیه لگن و عضلات کف لگن ضعیف شده و عدم توانایی در حمایت از اعضای درونی ناحیه لگن را ایجاد می‌کند. این مشکل معمولاً در زنان پس از زایمان، در سنین بالا و در صورت وجود فشار طولانی مدت بر ناحیه لگن رخ می‌دهد.

عواملی که به در رفتگی منجر می‌شوند عبارتند از:

✅ ضعف در عضلات کف لگن:

 عضلات کف لگن به عنوان عضلات حمایتی مهم در ناحیه لگن و نگهدارنده اعضای درونی آن عمل می‌کنند. ضعف این عضلات می‌تواند منجر به در رفتگی لگن شود.

✅ زایمان:

 زایمان طبیعی می‌تواند عاملی برای در رفتگی باشد. در طول زایمان، فشار بر روی ناحیه لگن و عضلات کف لگن افزایش می‌یابد که می‌تواند باعث ضعف و ترک‌ها در عضلات شود.

✅ افزایش سن:

 با پیر شدن، عضلات ضعیف‌تر می‌شوند و ممکن است در رفتگی در این ناحیه رخ دهد.

✅ عوامل وراثتی: 

برخی از افراد به دلیل وراثت ژنتیکی از قدرت ضعیف عضلات کف لگن برخوردار هستند که می‌تواند در رفتگی را تسریع کند.

علائم در رفتگی لگن

در رفتگی لگن ممکن است با علائم و نشانه‌های زیر همراه باشد

  1. نقاط دردناک در ناحیه لگن و زیر بطنی
  2. عدم توانایی در نگه داشتن مدفوع یا ادرار
  3. احساس فشار و سنگینی در ناحیه لگن
  4. تغییر در شکل و موقعیت دستگاه‌های داخلی ناحیه لگن، مانند روده و مثانه

در صورت تجربه هر یک از این علائم، مهم است که با پزشک خود مشورت کنید تا تشخیص درست و درمان مناسب را دریافت کنید. توجه کنید در این مواقع سعی کنید بهترین متخصص ارتوپدی را انتخاب کنید تا از بروز هرگونه عوارض احتمالی جلوگیری شود.

روش‌های درمان در رفتگی لگن

درمان در رفتگی لگن ممکن است شامل روش‌های غیرجراحی و جراحی باشد. در ادامه به برخی از روش‌های درمان در رفتگی لگن اشاره می‌کنیم:

✔ تقویت عضلات کف لگن:

انجام تمرینات تقویتی برای عضلات کف لگن می‌تواند بهبود وضعیت در رفتگی را به همراه داشته باشد. تمرینات زیر می‌توانند مفید باشند:

  • تمرینات تنگ‌کردن و گشاد کردن عضلات کف لگن
  • تمرینات Kegel
  • تمرینات پیلاتس

✔ تغییر سبک زندگی:

تغییر در شیوه‌های زندگی می‌تواند تاثیر مثبتی بر بهبود این امر داشته باشد. به عنوان مثال، حفظ وزن سالم، جلوگیری از تنش شدید در ناحیه لگن، و جلوگیری از تحمیل فشار طولانی مدت بر روی لگن می‌تواند بهبود وضعیت در رفتگی را به همراه داشته باشد.

در موارد شدید در رفتگی، روش‌های جراحی ممکن است لازم باشد:

✔ روش تزریقی:

در این روش، موادی مانند بوتاکس به عضلات کف لگن تزریق می‌شود تا آنها را تقویت کرده و نواحی لگن را تسکین دهد.

✔ عمل جراحی:

 در موارد شدیدتر ، جراحی تعویض مفصل لگن ممکن است لازم باشد. در این جراحی، عضلات و بافت‌های ضعیف شده در ناحیه لگن اصلاح خواهند شد

نتیجه گیری:

در رفتگی لگن یا به عبارتی دیگر درون رفتگی لگن، عضلات و بافت‌های بین استخوانی در منطقه لگن به هم فشرده می‌شوند. این شرایط ممکن است ناشی از عوامل مختلفی مانند تغییرات هورمونی در دوران بارداری و زایمان، تمرینات بدنسازی سنگین، تغییرات وزن سریع، ضربه‌های شدید و طولانی به منطقه لگن یا مشکلات ساختاری در استخوان‌ها و بافت‌های مربوطه باشد.

هنگام در رفتگی لگن، افراد ممکن است علائمی مانند درد، سفتی و احساس فشار در منطقه لگن تجربه کنند. برخی از رفتگی‌های لگن ممکن است خود به خود بهبود یابند، اما در برخی موارد نیاز به مراجعه به پزشک و درمان مناسب دارند.

تشخیص و درمان رفتگی لگن بستگی به علت و شدت آن دارد. پزشک ممکن است از روش‌های تصویربرداری مانند رادیوگرافی، اسکن و سونوگرافی استفاده کند تا به تشخیص نهایی برسد. درمان معمولاً شامل فیزیوتراپی، تزریقات ضد التهاب، مصرف داروها و در موارد شدیدتر، جراحی می‌باشد.

مهم است که در صورت تجربه هرگونه علائم یا نگرانی مربوط به لگن، به پزشک مراجعه کنید تا تشخیص دقیق و درمان مناسب به شما تعیین شود. همچنین، از فعالیت‌هایی که ممکن است به در رفتگی لگن شما آسیب برساند، پرهیز کنید و راهنمایی پزشک خود را درباره تمرینات و فعالیت‌های مناسب بپذیرید

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *