Search
Close this search box.
در رفتگی زانو

در رفتگی زانو

در رفتگی زانو یکی از عارضه‌ها و مشکلاتی است که به سبب برهم خوردن راستای صحیح استخوان‌های تشکیل دهنده مفصل زانو به وجود خواهد آمد. این عارضه علائم متفاوتی همچون درد بسیار شدید، احساس جابه جایی استخوان‌ها، تورم‌، التهاب و در موارد نادر خونریزی به همراه خواهد داشت. 

علت به وجود آمدن در رفتگی در مفصل زانو می‌تواند متفاوت باشد اما به عنوان شایع‌ ترین دلایل می‌توان به تروما و ضربه، سقوط سخت، آسیب‌های ورزشی، در رفتگی مادرزادی و… اشاره نمود. 

به منظور تشخیص و درمان این عارضه بهتر است هر چه سریع‌تر به پزشک متخصص مراجعه کنید تا بتواند با انجام معاینه فیزیکی و پرسیدن برخی سوال‌ها هر چه سریع‌تر این مشکل را برطرف کند. در ادامه شما را با تمامی نکاتی که لازم است در خصوص در رفتگی زانو بدانید آشنا خواهیم کرد.

در رفتگی زانو

در رفتگی زانو چیست؟

یکی از رایج‌ترین بیماری‌های استخوان و مفاصل که ممکن است به دلایل مختلفی برای بسیاری از افراد به وجود آید، در رفتگی زانو است. زمانی که سه استخوان درگیر در تشکیل مفصل زانوی شما از جای خود خارج شده و در یک راستای مشخص قرار نگیرند، اصطلاحاً زانوی در رفته اتفاق افتاده است. در هنگام دررفتگی زانو، استخوان کشکک که در جلوی زانو قرار گرفته است، از شیار خود خارج شده و در قسمت خارجی مفصل زانو قرار می‌گیرد.

معمولاً به دلایل مختلفی از جمله وارد شدن آسیب یا ضربه به استخوان‌های مفصل زانو در رفتگی اتفاق خواهد افتاد. در رفتگی زانو به عنوان یک موقعیت اورژانسی شناخته می‌شود و افرادی که دچار این عارضه شوند، درد بسیار زیادی را تحمل خواهند کرد.

علت در رفتگی زانو چیست؟

 دلایل و علت‌های متنوعی وجود دارند که می‌توانند سبب دررفتگی زانو در افراد شوند و به عنوان رایج‌ ترین علت دررفتگی زانو می‌توان به آسیب‌ها ضربه‌ها و ترومای شدید اشاره کرد. همچنین از جمله دیگر علل این عارضه می‌توان از موارد زیر نام برد:

 • در رفتگی زانو به صورت مادرزادی: در رفتگی زانو به صورت مادرزادی یکی از انواع دلایلی است که سبب در رفتن زانوها بدون وارد شدن ضربه و آسیب به آنها است. معمولاً افرادی که با این مشکل مواجه باشند، در همان بدو تولد دچار زانوی در رفته می‌شوند. مشکلات مختلفی همچون تشکیل نشدن استخوان‌های مفاصل، وجود مشکل در بافت‌های نرم نگهدارنده مفصل از جمله مواردی هستند که بر روی دررفتگی زانوی مادرزادی تاثیر بسیار زیادی دارند. زایمان بریج یا اختلالات مادرزادی همچون فلج مغزی نیز می‌توانند در بروز این عارضه موثر باشند‌.
 • دررفتگی زانو در ورزش و مسابقات: از جمله اصلی‌ ترین و رایج‌ترین عوامل و دلایلی که سبب دررفتگی زانو می‌شوند، آسیب‌های ورزشی همچون آسیب در فوتبال است. در بازی فوتبال عواملی همچون برخورد شدید بازیکنان با یکدیگر، کش دادن و دراز کردن بیش از حد زانو در بازی برای ضربه زدن به توپ، خم شدن و افتادن شدید و ناگهانی روی زانوها می‌توانند از جمله دلایل در رفتگی زانو باشد.
 • تصادفات رانندگی: یکی از دلایلی که منجر به دررفتگی زانو می‌شود تصادفات رانندگی است. معمولا تصادفات با خودرو، موتور سیکلت یا دوچرخه ممکن است سبب وارد شدن ضربات شدید به زانوهای افراد شوند. در نتیجه این اتفاقات کشکک زانو از جای خود خارج شده و مفصل زانو دچار دررفتگی می‌شود.
 • سقوط سخت: در برخی از افراد همچون ورزشکارانی که به ورزش‌هایی همچون اسکی یا دو می‌پردازند، امکان سقوط وجود دارد. اگر این افراد در حین انجام فعالیت‌های ورزشی کنترل خود را از دست داده و بر روی زانوی خود بیافتند یا زانوی آنها بیش از حد کشیده شود، احتمال در رفتن این مفصل در آنها زیاد است.
 • ناپایداری کشکک زانو: برخی از افراد دچار ناپایداری کشکک زانو هستند که  این مشکل نیز یکی از عوامل ایجاد دررفتگی این مفصل است.

در رفتگی زانو چگونه تشخیص داده می شود؟

در خصوص تشخیص دررفتگی مفصل زانو باید بدانید که پزشکان، پرستاران و به طور کلی ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی قادر خواهند بود با پرسیدن سوالات در خصوص آسیب و معاینه فیزیکی زانو، در رفتگی این مفصل را به راحتی تشخیص دهند.  استفاده از برخی از روش‌های مکمل همچون آزمایش‌های تصویر برداری و رادیوگرافی به منظور بررسی آسیب‌های مرتبط همچون پارگی ربات؛ شکستگی یا آسیب غضروف نیز وجود دارد.

معمولا اگر در رفتگی کشکک وجود داشته باشد، ابتدا این مفصل در رفته را ثبات می‌دهند و سپس از آن عکس خواهند گرفت. جالب است بدانید در برخی افراد کشکک در رفته خود به خود اصلاح شده و در جای خود برمی‌گردد. اما اصلاح خود به خود این مفصل به تنهایی کافی نبوده و معمولاً این افراد دچار زانو درد شدید و تورم در ناحیه زانوی خود خواهند شد که در این صورت آزمایش‌های تصویر برداری می‌توانند شواهد بسیاری را در خصوص آسیب‌های ثانویه این مشکل نمایان کند.

در رفتگی زانو چه علائم دارد؟

علائم متنوع و متفاوتی وجود دارند که می‌توانید با توجه به آنها تشخیص دهید که دچار دررفتگی زانو شده‌اید. معمولاً در هنگام در رفتن زانوها افراد صدایی شبیه صدای ترکیدن یا شکستن را می‌شنوید. از جمله رایج‌ ترین و شایع‌ ترین علائم دررفتگی زانو در افراد مختلف می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. در هنگام دررفتگی زانو افراد درد زیادی را متحمل می‌شوند. این درد به حدی است که قادر نخواهند بود پا را حرکت داده یا زانوهای خود را صاف کنند. زانو درد در اثر دررفتگی زانو با زانو درد معمولی و طبیعی تفاوت بسیار زیادی دارد و معمولاً گفته می‌شود این درد غیر قابل تحمل است.
 2. افراد احساس ناپایداری و عدم تعادل در زانوی خود می‌کنند.
 3. مبتلایان تصور می‌کنند بخش‌هایی از زانو از جای خود خارج شده‌اند.
 4. متورم شدن و کبودی زانوها نیز می‌توانند از جمله دیگر علائم این بیماری باشند.
 5. بیمارانی که دچار دررفتگی زانو می‌شوند دیگر قادر نخواهند بود ورزش‌ها و فعالیت‌های معمولی که به صورت متداول انجام می‌دادند را انجام دهند.
 6. در موارد نادر نیز احتمال خون ریزی از زانوها در هنگام در رفتگی وجود دارد.

چه زمانی برای دررفتگی زانو باید به پزشک مراجعه کنیم؟

توجه داشته باشید همان طور که پیش از این نیز ذکر کردیم در رفتگی زانو یک عارضه و مشکل جدی و اورژانسی به حساب می‌آید. بنابراین بسیار حائز اهمیت است که افراد در صورت مشاهده هر کدام از علائم این عارضه هر چه سریع‌تر به بهترین جراح ارتوپدی در باقرخان تهران مراجعه کنند. خصوصاً اگر افراد متوجه درد و آسیب شدیدی در ناحیه زانوی خود باشند یا متوجه شوند استخوان از محل طبیعی خود خارج شده است، باید هر چه سریعتر به منظور بررسی و درمان خود را به متخصص استخوان و ارتوپد برسانند. توجه داشته باشید در هنگام مواجه شدن با دررفتگی مفاصل مختلف همچون مفاصل زانو به هیچ عنوان تلاش برای جا زدن یا حرکت دادن زانوها نکنید.

نتیجه گیری:

 در رفتگی زانو یکی از بیماری‌ها و مشکلات مفصلی بوده که درد بسیار زیادی را به همراه دارد. به همین سبب بسیار حائز اهمیت است افراد با مشاهده اولین علائم این عارضه هر چه سریع‌تر به پزشک متخصص مراجعه کنند.

سوالات متداول در رفتگی زانو

 در هنگام بروز دررفتگی زانو باید چه کار کنیم؟

بهتر است زانو را بی‌حرکت قرار داده و هر چه سریع‌تر خود را به پزشک متخصص برای درمان این عارضه برسانیم.

جا انداختن دررفتگی زانو چگونه صورت می‌گیرد؟

پزشک متخصص پای بیماران را خم کرده و به صورت ناگهانی صاف می‌کند و به آن به سمت بیرون فشار می‌آورد. در این صورت کشکک جا افتاده و به جای قبلی خود باز می‌گردد.

  آیا در رفتگی زانو درد زیادی دارد؟

بله همان طور که در این مقاله نیز ذکر کردیم، در رفتگی زانو معمولاً درد بسیار زیادی را به همراه خواهد داشت.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *