Search
Close this search box.
درمان پارگی های مینیسک

درمان پارگی های مینیسک

آیا با درمان پارگی های مینیسک تمام آسیب دیدگی های مینیسک ترمیم می شود؟ پارگی های مینیسک به چه دلیل ایجاد می شوند؟ آسیب دیدگی مینیسک از علل شایع زانو درد است. زیرا مینیسک به سلامت و تقویت مفصل زانو کمک می کند. در ادامه درباره انواع پارگی های مینیسک، علائم و روش های درمان گفته شده است. با ما باشید.

انواع پارگی های مینیسک:

پارگی های مینیسک به دلایل آسیب هنگام ورزش و افزایش سن ایجاد می شود. انواع پارگی های مینیسک به شش نوع دسته بندی می شوند.

 • پارگی ناقص و درونی:

پارگی های ناقص و درونی مینیسک معمولا پایدار بوده و نیاز به جراحی ندارد. در کنار پارگی، تغییرات داخی بافت مینیسک در همه افراد 20 تا 30 ساله دیده می شود. این عارضه با MRI قابل تشخیص است.. این نوع عارضه اغلب در اثر تغییرات دژنراتیو زودرس در بافت مینیسک ایجاد می شود و  به ندرت نشانه مشکل حادی است.

 • پارگی شعاعی:

شایع‌ترین نوع آسیب دیدگی مینیسک، پارگی‌های شعاعی است. این پارگی‌ها در قسمت انحنایی مینیسک ایجاد می شود. در این قسمت خونرسانی بسیار کم بوده و به این دلیل احتمال بهبودی پایینی دارد. بنابراین در صورت پارگی در این قسمت، تخلیه قسمت آسیب دیده تنها روش درمان است.

 • پارگی افقی:

درمان پارگی افقی بسته به محل آسیب دیده مینیسک دارد. در صورتی که در بخش عروقی نزدیک لبه های بیرونی باشد، قابل ترمیم و بهبودی است، اما اگر بیشتر به سمت مرکز باشد، قابلیت بهبود ندارد.

 • پارگی آویزان:

پارگی آویزان، نوعی الگوی غیر معمول از پارگی مینیسک است. فرد هر زمان پس از آسیب احساس درد داشت، می توان بخش آویزان مینیسک بدون حذف بافت مینیسک، برداشت.

 • پارگی دسته سبدی شکل:

این نوع پارگی و عارضه، پارگی افقی در بخش بزرگی از مینیسک است. پارگی دسته سبدی شکل نیاز به درمان فوری با عمل دارد. یکی از علائم این عارضه، هنگامی به دست به قسمت آسیب دیده  می خورد، زانو حرکت می کند.

پارگی پیچیده: پارگی پیچیده، ترکیبی از چند نوع پارگی های مینیسک است. به دلیل پیچیده بودن این نوع پارگی معمولا درمان نمی شود و در شرایط بحرانی بخشی از مینیسک پاره شده برداشته می شود.

درمان پارگی های مینیسک

روش های درمان پارگی مینیسک

عوامل متعددی در تشخیص روش درمان پارگی مینیسک موثر است. این عوامل عبارتند از:

 • سن بیمار
 • نتایج درمان‌های غیر جراحی
 • شدت آسیب دیدگی
 • نوع پارگی مینیسک

درمان به روش های غیر جراحی 

درمان های متفاوتی به روش غیر جراحی وجود دارد.

درمان با پروتکل  R.I.C.E

 • R: استراحت به همراه فعالیت اصلاح شده
 • I: استفاده از یخ یا کمپرس سرد روی زانو به مدت 15 تا 20 دقیقه.( این کار را در روز چند بار انجام دهید)
 • C: زانوی خود را با یک بریس یا زانو بند جهت جلوگیری از تورم اضافی ببندید.
 • E: سعی کنید پا را بالاتر از سطح قلب قرار دهید.

درمان فیزیکی و ورزش

یک روش دیگر درمانآسیب دیدگی مینیسک زانو، فیزیوتراپی و ماساژ است.  کشش عضله همسترینگ، کشش فلکسور لگنی، تقویت چهار سر ران، اصلاح حرکات بیومکانیکی در راه رفتن، اولتراسوند، محرک‌های الکتریکی همراه با فیزیوتراپی

درمان پارگی های مینیسک

تزریق برای درمان آسیب دیدگی مینیسک

تزریق های استروئیدی (کورتیزون) یکی دیگر از روش های درمان است. زمانی از این روش اسفاده می شود که روش های فوق چون پرایس و فیزیوتراپی در کاهش درد و بهبودی موثر نباشد.

روش های درمان جراحی

اگر پارگی مینیسک مکانیکی بوده و فرد پس از آسیب دیدگی زانو احساس قفل شدن زانو یا گرفتگی کند، باید از روش های جراحی برای درمان استفاده کرد.

ترمیم مینیسک 

ترمیم مینیسک یک روش جراحی برای بهبودی مینیسک آسیب دیده است. با این عمل می توان مینیسک را به طور کامل درمان کرده و زانو به حالت طبیعی باز گردد.  این عمل دوره نقاهت طولانی دارد.

* به دلیل محدودیت خون‌رسانی به مینیسک، این عمل همیشه امکان پذیر نیست.

پیوند مینیسک 

پیوند مینیسک برای افرادی است که مینیسک زانو با عمل در آنها برداشته شده و فرد درد زانوی شدید و مداوم دارد. در این نوع عمل مینیسک یک فرد فوت شده برداشته شده و به زانوی فرد آسیب دیده پیوند داده  می شود.

آرتروسکوپی 

آرتروسکوپی زانو، یک روش کم تهاجمی برای درمان آسیب دیدگی مینیسک است.  جراحی ارتروسکوپی برای درمان آسیب دیدگی های مینیسک کودکان و جوانان موثر است. پزشک یک میله را وارد مفصل کرده و با مشاهده زانو بر صفحه نمایش، بخشی از مینیسک را برای بهبودی برداشته و بافت ها را بخیه می زند.

خلاصه:

مینیسک یک بافت غضروفی مهم در زانو است. درمان پارگی های مینیسک به شدت آسیب دیدگی مینیسک، سن ، نوع آسیب و… بستگی دارد. آسیب دیدگی مینیسک با روش هایی چون MRI ابتدا تشخیص داده شده، سپس متخصص ارتوپدی نوع درمان را انتخاب می کند.

سوالات متداول درمان پارگی های مینیسک

چگونه می‌توان از آسیب دیدگی مینیسک پیشگیری کرد؟

به دلیل آنکه پارگی های مینیسک در اثر حادثه ایجاد می شود، پیشگیری خاصی ندارد. اما با رعایت مواد زیر می توانید میزان خطر وارد شده را کاهش دهید.
ورزش کنید.
پیش از ورزش، بدن خود را گرم کنید.
بین تمرینات ورزشی، استراحت کنید.
شدت تمرینات را به آرامی تغییر دهید.
کفش و لباس مناسبی استفاده کنید.
انعطاف پذیری خود را حفظ کنید.
ماهیچه‌های ران خود را با ورزش منظم قوی نگه دارید.
قبل از انجام ورزش بدن خود را به آرامی گرم کنید

چرا مینیسک مهم است؟ 

مینیسک در حفظ توزیع وزن و فشار به زانو نقش بالایی دارد. نبود آن باعث افزایش ساییدگی می شود.مینیسک در حفظ توزیع وزن و فشار به زانو نقش بالایی دارد. نبود آن باعث افزایش ساییدگی می شود.

آیا پارگی مینیسک با سایر آسیب دیدگی‌ها مرتبط است؟ 

اغلب پارگی مینیسک تا 80٪ با آسیب‌های رباط صلیبی قدامی (ACL) مرتبط است. بطور کلی آسیب های مینیسک، مینیسک داخلی و جانبی (خارجی) را به طور مساوی درگیر می کنند.

دوره نقاهت پس از جراحی مینیسک چگونه است؟ 

دوره نقاهت پس از جراحی مینیسک 3 ماه است. از 2تا 4 هفته پس از عمل ترمیمی، امکان ورزش کردن سبک وجود دارد.
در عمل های دیگر از هفته 5 ام یا هفته 6 ام امکان راه رفتن وجود دارد.
 

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *