Search
Close this search box.
درمان شکستگی مچ پا

درمان شکستگی مچ پا چگونه است؟

درمان شکستگی مچ پا، با استفاده از روش های متفاوت و تشخیص صحیح پزشک منتخب انجام خواهد شد. توجه داشته باشید این درمان ها به مدت زمانی نیاز دارند و نباید انتظار درمان با روند بهبودی سریع را داشته باشید. شکستگی مچ پا می تواند آسیب جدی باشد و بنابراین نیاز به درمان پزشکی دارد. عدم درمان صحیح آنها می تواند منجر به بهبودی ضعیف و طیف وسیعی از عوارض طولانی مدت از جمله عدم تحرک، درد مزمن و آرتریت شود. 

برای اطلاعات بیشتر در مورد درمان شکستگی مچ پا، در این مقاله با ما همراه باشید.

درمان شکستگی مچ پا

درمان شکستگی مچ پا چگونه است؟

برای بهبود شکستگی مچ پا، متخصصین ارتوپدی می توانند بخشی از تیم مراقبت شما باشند و بتوانند برای درمان شما اقداماتی انجام دهند. درمان شکستگی مچ پا بعد از انجام اقدامات لازم برای درمان، شامل استفاده از آتل می باشد که برای حفظ استخوان در زمان بهبودی طراحی شده‌اند.

ما همچنین می‌توانیم با توصیه به تمرین‌هایی برای بهبود تحرک مفصل و تقویت عضلات اطراف مچ پا پس از بهبودی استخوان‌ها، به روند توانبخشی نواحی مچ پا کمک کنیم.

برخی از روش های موثر در بهبود شکستگی مچ پا عبارتند از:

در برخی از موارد، اگر شکستگی مچ پا خفیف و بدون جابجایی باشد (به این معنی که استخوان از جای خود جابجا نشده باشد)، درمان غیر جراحی ممکن است بتواند آن را بهبود بخشد. برای درمان شکستگی مچ پا بدون جراحی، معمولاً از پروتکل RICE پیروی می کنیم:

✔ استراحت: 

استراحت مطلق در این دوران به شما کمک بسیاری خواهد کرد و در نهایت روند بهبودی را به شدت افزایش خواهد داد. توجه داشته باشید با انتخاب بهترین جراح ارتوپدی در باقرخان تهران و تشخیص صحیح ایشان بهترین نتیجه را از درمان شکستگی مچ پا خواهید داشت. 

✔ یخ:

 برای کمک به کاهش تورم و التهاب، ناحیه مورد نظر را به مدت 20 دقیقه در یخ قرار دهید. این روند  را هر 40 دقیقه یکبار ادامه دهید.

✔ نحوه خوابیدن: 

پا و مچ پا را کمی بالاتر از سطح قلب خود قرار دهید تا به کاهش التهاب کمک کند.

جراحی در درمان شکستگی مچ پا

اگر شکستگی جدی تری دارید، معمولاً برای ترمیم شکستگی و همچنین هر گونه رباط، تاندون و ماهیچه ای که آسیب دیده است، جراحی لازم است. دکتر احسان فلاح متخصص در ترمیم شکستگی پا و مچ پا هستند. ایشان تخصص لازم را برای درمان موارد پیچیده دارند، از جمله جراحی و درمان استخوان‌های شکسته‌ای که به‌درستی بهبود نیافته‌اند (به نام عدم جوش خوردن) و انواع دیگر شکستگی‌های تروماتیک.

اگر شکستگی در پا یا مچ پا جابجا شده باشد یا باعث ناهماهنگی استخوان‌ها شده باشد، جراح ارتوپد باید با استفاده از سخت‌افزارهای تخصصی مانند صفحات، پیچ‌ها یا پین‌ها، استخوان‌ها را در موقعیت صحیح قرار دهد. در صورت نیاز، پیوند استخوان نیز انجام خواهد شد و ممکن است نیاز به بازسازی بافت های نرم مانند رباط ها و تاندون ها داشته باشیم.

برخی از درمان‌های جراحی برای شکستگی‌های پا و مچ پا که ما اغلب انجام می‌دهیم، جراحی ترمیم بدون پیوند است.

نکات کلیدی در درمان شکستگی مچ پا

برای افزایش روند بهبودی شکستگی مچ پا در روزهای ابتدایی، می توانید این نکات را دنبال کنید:

❌ همانطور که ذکر کردیم، برای کاهش تورم و التهاب می توانید از کمپرس یخ استفاده کنید. توجه داشته باشید این امر تاثیر بسیاری در روند بهبودی شما پس از آسیب دیدگی دارد.

❌ تا زمانی که به پزشک مراجعه نکرده اید ایبوپروفن مصرف نکنید.

❌ در صورت نیاز به جراحی، حتما از اقدامات قبل از آن پیروی کنید.

❌ در صورت امکان از حرکت دادن یا وزن بر روی مچ پا خودداری کنید.

چه مدت طول می کشد تا شکستگی مچ پا بهبود یابد؟

بهبود شکستگی مچ پا ممکن است بین 6 تا 12 هفته طول بکشد تا بهبود یابد. آسیب هایی که نیاز به جراحی ندارند ممکن است در 6 هفته بهبود یابند. برای درمان شکستگی در افرادی که نیاز به جراحی دارند ممکن است تا 12 هفته یا بیشتر روند بهبودی زمان برد. افرادی که رانندگی می کنند، نیاز است حداقل به مدت 9 الی 12 هفته از اقدام به آن خودداری کنند تا از بروز عوارض جدی جلوگیری شود.

همچنین توجه داشته باشید عواملی مانند شدت آسیب، سن و سلامت جسمانی بر زمان بهبودی تأثیر می‌گذارند.

در حالی که اکثر افراد در عرض 3 تا 4 ماه به فعالیت های معمول روزانه خود باز می گردند (به جز ورزش های سنگین)، تحقیقات نشان می دهد که برخی از افراد ممکن است نیاز به 2 سال برای دستیابی به بهبودی کامل داشته باشند.

سوالات متداول درمان شکستگی مچ پا

آیا برای بهبود شکستگی مچ پا نیاز به جراحی است؟

در برخی موارد، شکستگی مچ پا ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد.

چگونه شکستگی مچ پا را سریع ترمیم کنیم؟

بسته به شدت شکستگی و محل، بهبودی کامل شکستگی ممکن است مدتی طول بکشد. تخلیه مچ پا و پیروی از توصیه های پزشکی بهترین راه برای اطمینان از نتایج موثر و جلوگیری از تاخیر در بهبود است.

شکستگی مچ پا چقدر طول می کشد؟

بسته به نوع شکستگی و درمان مورد نیاز، شکستگی مچ پا ممکن است از 8 هفته تا 12 ماه بهبود یابد.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *