Search
Close this search box.
جراحی رباط صلیبی زانو

جراحی رباط صلیبی زانو

جراحی رباط صلیبی زانو زمانی انجام می شود که به کمک روش های مختلف آسیب دیدگی رباط صلیبی، درمان نشده باشد. هدف از انجام این جراحی این می باشد که بیمار بعد از انجام عمل رباط صلیبی زانو بتواند به فعالیت های روزانه خود و انجام ورزش های مختلف بپردازد.

در این مقاله سعی داریم هرآنچه نیاز است درباره عمل رباط صلیبی بدانید را در اختیار شما قرار دهیم.

جراحی رباط صلیبی زانو

نحوه انجام جراحی رباط صلیبی زانو

جراحی رباط صلیبی زانو به کمک روش های مختلفی انجام می شود و انتخاب روش آن بستگی به میزان آسیب دیدگی و تشخیص پزشک منتخب شما دارد. البته توجه داشته باشید که به صورت کلی از دو متد برای انجام جراحی رباط صلیبی زانو استفاده می شود که در ادامه آن ها را معرفی می کنیم.

  • متد های جراحی رباط صلیبی زانو:
  1. جراحی رباط صلیبی زانو خارج مفصل
  2. جراحی رباط صلیبی زانو داخل مفصل

حال در ادامه نحوه انجام هرکدام از این دو روش را توضیح می دهیم:

  • جراحی رباط صلیبی زانو خارج مفصل:

این روش جراحی بیشتر مواقع برای پیوت شیفت در زانو استفاده می شود. البته توجه داشته باشید این روش از دوران قدیم انجام می شد و امروزه بیشتر روش داخل مفصلی مورد استفاده متخصصان ارتوپدی می باشد.

  • جراحی رباط صلیبی زانو داخل مفصل:

در این روش از تکنیک های سینگل باندل و دابل باندل استفاده می شود که این روش بسیار مناسبت از خارج مفصلی می باشد و در توانمندی بعد از جراحی تاثیر بیشتری خواهد داشت.

جراحی رباط صلیبی زانو قدامی

همانطور که می دانید، رباط صلیبی زانو قدامی، اصلی ترین عنصر برای استواری زانو می باشد. آسیب دیدن این قسمت از زانو معمولا در اثر ورزش ها و جزء آسیب دیدگی ورزشی محسوب می شوند.

برای جراحی رباط صلیبی زانو قدامی از روش دابل که پیش تر آن را ذکر کردیم استفاده می کنند. همچنین در طول این جراحی برای جایگزین کردن رباط آسیب دیده از یک تاندون و یا رباط دیگر استفاده می کنند.

کاندیدای مناسب جراحی رباط صلیبی زانو

کاندیدای مناسب جراحی رباط صلیبی زانو افرادی می باشند که درمان های طبی و ارتوپدی بر روی آن ها نتیجه مثبتی نداشته است. البته توجه داشته باشید برای اقدام به جراحی رباط صلیبی زانو، تشخیص پزشک بسیار مهم می باشد و در صورتی پزشک دستور جراحی را می دهد که این اطمینان را دارد با انجام جراحی شما کاملا درمان خواهید شد و تمام مشکلات زانو شما از بین خواهد رفت. همچنین امکان دارد متخصص منتخب شما تشخیص دهد نیاز به جراحی تعویض مفص زانو یا هرگونه جراحی دیگری نیز می باشد. در نتیجه شما میتوانید با مراجعه به بهترین جراح ارتوپدی در باقرخان تهران، اقدام به جراحی یا هر درمان دیگری داشته باشید و بدون هیچگونه نگرانی بهترین تجربه را از جراحی رباط صلیبی زانو کسب کنید.

چه افرادی مناسب انجام جراحی رباط صلیبی زانو نمی باشند؟

جراحی رباط صلیبی زانو تحت عنوان شرایطی انجام می شود که پزشک بعد از معاینات و بررسی های لازم، تشخیص می دهد که آیا شما صلاحیت انجام این جراحی را دارید یا خیر.

در ادامه برخی از ویژگی افراد که آن ها را از انجام این جراحی منع می کند را معرفی می کنیم:

  • افردی که دچار و یا مستعد عفونت می باشند. این افراد توجه داشت باشند که قبل از انجام جراحی رباط صلیبی زانو، لازم است اقدام به درمان عفونت کنند.
  • کسانی که به داروی بیهوشی واکنش می دهند و امکان دارد مشکلات جدی در حین جراحی اتفاق بی افتند.
  • افرادی که دچار مشکلات پوستی در اطراف و نزدیکی نواحی زانو می باشند نمی توانند این جراحی را انجام دهند. زیراکه ممکن است با برش ها و بخیه هایی که برای جراحی ایاد می شود این مشکلات و حساسیت ها افزایش پیدا کنند.
  • کسانی که دچار بیماری های زمینه ای مانند فشار خون بالا، دیابت و .. هستند. قبل از اقدام به جراحی رباط صلیبی زانو باید آن ها را کنترل کنند و هر زمانی که به یک شرایط ثابت رسیدند این جراحی را انجام دهند.
  • افرادی که دچار اضافه وزن هستند نیز مناسب این جراحی نمی باشند، زیراکه با داشتن وزن بالا بعد از جراحی، زانو ها تحت فشار قرار می گیرند. در نتیجه بهتر است اگر قصد انجام ان جراحی را دارید، با تهیه یک برنامه غذایی مناسب شروع به کاهش وزن کنید تا مشکل و عوارضی برای شما ایجاد نشود.

نتیجه گیری:

به صورت کلی جراحی رباط صلیبی زانو آخرین مرحله برای درمان آرتروز زانو و یا هر مشکلی که به وجود آمده می باشد و در صورت درمان نشدن با روش های طبی و فیزیوتراپی، پزشک دستور اقدام به جراحی را می دهد. البته توجه داشته باشید همانطور که ذکر کردیم شما با مراجعه و انتخاب متخصص مناسب و با استعداد دچار هیچگونه عوارضی نخواهید شد.

جراحی رباط صلیبی زانو

سوالات متداول جراحی رباط صلیبی زانو

هزینه جراحی رباط صلیبی زانو چقدر می باشد؟

هزینه جراحی رباط صلیبی زانو بستگی به متخصص ارتوپدی منتخب و مکان جراحی دارد. شما می توانید با مراجعه به مطب پزشک خود و انجام مشاورات لازم، پاسخ تمامی سوالات خود را دریافت کنید.

عمل جراحی رباط صلیبی زانو چقدر زمان می برد؟

این امر نیز بستگی دارد در حین جراحی رباط صلیبی زانو کدام جراحی های نیاز دیگر که مربوط به زانو می باشد را امکان دارد انجام دهید. البته به صورت کلی انجام تنها جراحی رباط صلیبی زانو حدود 2 الی 3 ساعت زمان می برد.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *