Search
Close this search box.
جراحی تعویص مفصل لگن

جراحی تعویض مفصل لگن

جراحی تعویض مفصل لگن برای جایگزین کردن، بازسازی و ترمیم مفصل لگن مورد استفاده قرار می‌گیرد. ما در این مقاله، در خصوص جراحی تعویض مفصل لگن، دلایل انجام، افرادی که نیاز به انجام این جراحی دارند، دوران نقاهت و مواد غذایی که برای بهبود سریع بهتر است مصرف شوند، صحبت می‌کنیم.

جراحی تعویض مفصل لگن چیست؟

جراحی تعویض مفصل لگن یک روش جراحی است که در صورت وارد شدن آسیب شدید به مفصل لگن یا عدم موفقیت در درمان‌های غیرجراحی، انجام می‌شود. این روش جراحی برای افرادی که به آرتروز مفصل لگن مبتلا هستند و دارای درد و محدودیت زیادی در حرکت هستند، توصیه می‌شود.

در جراحی تعویض مفصل لگن، مفصل آسیب دیده با مفصل مصنوعی جایگزین می‌شود. مفصل مصنوعی از مواد متفاوتی مانند فلز، پلیمر و سرامیک ساخته شده و در مفصل قرار داده می‌شوند. پس از جراحی، بیمار باید فیزیوتراپی و تمرینات تقویتی که پزشک برای او تجویز می‌کند را انجام دهد تا عضلات حرکتی خود را بهبود بخشد. با رعایت توصیه‌های پزشک و فیزیوتراپیست و انجام منظم تمرینات، بیمار می‌تواند بهبود قابل توجهی در کیفیت زندگی و توانایی حرکت خود به دست آورد.

جراحی تعویص مفصل لگن

دلایل انجام جراحی تعویض مفصل لگن چیست؟

آرتروز، بیماری است که منجر به سایش و آسیب مفصل لگن می‌شود و اصلی‌ترین دلیل برای انجام جراحی جایگزینی مفصل لگن است. در بخش زیر 4 دلیلی که موجب تجویز جراحی تعویض مفصل لگن می‌شود را بیان می‌کنیم:

 1. آرتریت روماتوئید: آرتریت روماتوئید یک بیماری التهابی است که موجب درد، سفتی و ورم مفصل می‌شود. ممکن است پزشک تشخیص آرتریت روماتوئید را برای شما بدهد و نیاز به انجام جراحی تعویض مفصل لگن را توصیه کند.
 2. نکروز استخوان: نکروز استخوان یک بیماری است که در نهایت منجر به مرگ بافت استخوان در ناحیه مفاصل می‌شود.
 3. صدمه و آسیب دیدن مفصل لگن: آسیب دیدن مفصل لگن منجر به درد، سفتی و محدودیت در حرکت می‌شود.
 4. تومور استخوانی که منجر به شکسته شدن مفصل لگن می‌گردد. در این وضعیت، وجود تومور در استخوان مفصل لگن موجب آسیب و ضعف ساختاری مفصل شده و در نتیجه به شکستگی آن منجر می‌شود.

البته، درمان‌های غیر جراحی، اولین گزینه‌هایی هستند که پزشک متخصص ممکن است درمان شما را با آن‌ها شروع کند. این روش‌ها شامل این موارد می‌شوند:

 • استفاده از ابزارهایی مانند عصا به هنگام راه رفتن: استفاده از عصا به شما امکان می‌دهد تا بهتر تعادل خود را حفظ کنید و خطر افتادن را کاهش دهید.
 • استفاده کردن از یک برنامه تمرینی منظم و مستمر
 • انجام فیزیوتراپی
 • استفاده از دارو

معمولا استفاده از این شیوه‌های درمانی موجب کاهش درد در ناحیه لگن شده و بهتر شدن عملکرد آن را به همراه دارد. البته در برخی موارد، درد ممکن است همچنان باقی بماند و موجب دشواری در انجام فعالیت‌های روزمره گردد. در این صورت، پزشک از روش عکس‌برداری استفاده می‌کند تا شرایط مفصل آسیب دیده را بررسی نماید. در صورتی که عکس‌برداری رادیولوژی نشان دهد که مفصل لگن آسیب دیده است، ممکن است نیاز به انجام جراحی تعویض مفصل لگن داشته باشید.

چه افرادی نیاز به انجام جراحی تعویض مفصل لگن دارند؟

 1. افرادی که قادر به انجام فعالیت‌های روزمره معمول مانند لباس پوشیدن، دوش گرفتن، راه رفتن و خوابیدن نیستند، جزو افرادی هستند که با تشخیص پزشک خود نیاز به انجام جراحی تعویض مفصل لگن دارند.
 2. افرادی که با درد در مفصل لگن مواجه هستند و نمی‌توانند فعالیت‌های روزمره کاری خود را  به راحتی انجام دهند.
 3. درد مفصل لگن می‌تواند در هر بخشی از اطراف آن احساس شود. در بعضی موارد، ممکن است احساس درد را مستقیما از محل لگن نداشته باشید و  ممکن است درد از نواحی اطراف مفصل لگن مانند ران در شما ایجاد شود. شناسایی نوع دردی که تاثیر منفی در زندگی شما گذاشته است، می‌تواند کمک کند تا روش درمانی مناسبی برای رفع مشکل پیدا شود. جراح می‌تواند در تصمیم‌گیری درباره ضرورت انجام عمل جراحی جایگزینی و تعویض مفصل لگن به شما کمک کند.

دوران نقاهت پس از انجام جراحی تعویض مفصل لگن چند روز است؟

پس از جراحی تعویض مفصل لگن، مدت زمان بهبودی بین 4 تا 6 هفته است. در این بازه زمانی، فرد بهبودی نسبی را تجربه می‌کند و قادر است به راحتی حرکات ساده مانند راه رفتن را انجام دهد. پس از گذشت یک ماه، فرد می‌تواند بدون استفاده از وسایل کمکی مانند واکر، شروع به راه رفتن کند. البته، بهبودی کامل و بلندمدت پس از جراحی تعویض مفصل لگن بین 4 تا 6 ماه طول می‌کشد. بعد از گذشت این مدت، فرد قادر خواهد بود به کار و فعالیت‌های روزمره و عادی خود بازگردد. با این حال، مدت زمان بهبودی در هر فرد بستگی به شرایط بدنی فرد دارد و ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد.

بعد از انجام جراحی تعویض مفصل لگن از چه مواد غذایی برای بهبود سریع استفاده کنیم؟

تغذیه سالم و مناسب پس از جراحی تعویض مفصل لگن به بهبودی سریع‌تر کمک می‌کند. پزشک شما در مورد رژیم غذایی پس از جراحی راهنمایی‌های لازم را توصیه می‌کند. در ادامه، برخی از غذاهای مفید را برای بهبودی پس از جراحی معرفی می‌کنیم.

 • غذاهایی که دارای مواد پروتئینی هستند.
 • مواد غذایی حاوی آهن
 • استفاده از ویتامین c
 • مواد غذایی حاوی کلسیم
 • مواد غذایی حاوی فیبر

 نکته: پس از جراحی، توصیه می‌شود از مصرف مواد غذایی پر چرب، فست فود و غذاهایی که به افزایش وزن منجر می‌شوند، خودداری کنید.

نتیجه‌گیری: جراحی تعویض مفصل لگن در مواقعی انجام می‌شود که صدمه و آسیب زیادی به مفصل لگن وارد شده باشد یا سایر روش‌های غیر جراحی موفقیت‌آمیز نباشد. جراحی تعویض مفصل لگن روشی است که به افراد امکان می‌دهد به فعالیت‌های روزانه خود بازگردند و درد و محدودیت‌های حرکتی آن‌ها کاهش یابند. پس از سپری شدن چند هفته، فرد بهبودی نسبی را به دست می‌آورد و قادر به انجام فعالیت‌های ساده مانند راه رفتن و انجام امور روزمره خواهد بود.

سوالات متداول جراحی تعویض مفصل لگن

در چه صورتی نیاز به انجام جراحی تعویض مفصل لگن وجود دارد؟

در صورت داشتن آرتروز، آرتریت روماتوئید، نکروز استخوان، صدمه و آسیب دیدن مفصل لگن و وجود تومور استخوانی. البته تمام این موارد توسط پزشک به صورت دقیق مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرد.

دوران استراحت و نقاهت پس از انجام جراحی تعویض مفصل لگن چند روز است؟

مدت زمان بهبودی بین 4 تا 6 هفته است. البته، روندی بهبودی کامل و بلندمدت پس از انجام این جراحی بین 4 تا 6 ماه طول می‌کشد.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *