Search
Close this search box.
تعویض مجدد مفصل زانو

تعویض مجدد مفصل زانو

تعویض مجدد مفصل زانو یک روش جراحی است که به بیمارانی که مشکلات جدی در مفصل زانو خود دارند، امکان بازگشت به فعالیت‌های روزمره و کاهش درد و محدودیت حرکت را می‌دهد. 

این جراحی موجب اصلاح فرم زانو می شود و به شما کمک میکند تا راه رفتن را بدون احساس هیچگونه دردی انجام دهید. البته توجه داشته باشید زمان مناسب انجام این جراحی با توجه به معاینه و تشخیص پزشک مشخص می شود. بنابراین با بروز اولین علائم بهتر است در اولین فرصت به پزشک منتخب خود مراجعه کنید. در این مقاله، به تعویض مجدد مفصل زانو پرداخته و روش‌ها، مزایا و معایب آن را بررسی خواهیم کرد.

با ما همراه باشید.

تعویض مجدد مفصل زانو

تعویض مجدد مفصل زانو چیست؟

اگر زانوی شما در اثر آرتروز به شدت آسیب دیده باشد، ممکن است انجام فعالیت های ساده مانند راه رفتن یا بالا رفتن از پله ها برای شما سخت باشد. حتی ممکن است هنگام نشستن، احساس درد داشته باشید. اگر درمان های غیرجراحی مانند داروها و استفاده از تکیه گاه ها برای راه رفتن دیگر مفید نباشند، موظف هستید جراحی تعویض مجدد زانو را در نظر بگیرید. جراحی تعویض مفصل یک روش ایمن و موثر برای تسکین درد، اصلاح فرم ساق پا و کمک به از سرگیری فعالیت های عادی است.

جراحی تعویض مفصل زانو، پیشرفت در تکنیک های جراحی اثربخشی آن را بسیار افزایش داده است. تعویض کامل زانو یکی از موفق ترین عمل ها در پزشکی است. 

تعویض زانو (همچنین به آن آرتروپلاستی زانو نیز گفته می شود) ممکن است به طور دقیق تر به عنوان “بازسازی زانو” نامیده شود زیرا فقط سطح استخوان ها جایگزین می شوند.

📌 چهار مرحله برای عمل تعویض مجدد مفصل زانو وجود دارد که در ادامه ذکر میکنیم:

 سطوح آسیب دیده غضروف در انتهای استخوان ران به همراه مقدار کمی از استخوان زیرین برداشته می شوند.

ایمپلنت های فلزی در جای خود قرار داده می شود. غضروف و استخوان برداشته شده با اجزای فلزی جایگزین می شود که موجب می شود سطح مفصل را بازسازی شود. این قطعات فلزی ممکن است به استخوان چسبانده شوند یا “پرس فیت” شوند. در نهایت اقدامات لازم را برای اصلاح فرم زانو انجام میدهند و جراحی تعویض مفصل مجدد زانو به پایان می رسد.

کاندیدای مناسب تعویض مجدد مفصل زانو

کاندیدا مناسب جراحی تعویض مجدد  مفصل زانو با توجه به تشخیص پزشک منتخب انجام می شود. توجه داشته باشید برای اقدام به این جراحی، بهترین جراح تعویض مفصل زانو در تهران را انتخاب کنید تا از بروز هرگونه عوارض احتمالی جلوگیری شود. همچنین دقت کنید پزشک شما از مهارت و توانایی بالا در این زمینه برخوردار باشد تا بهترین نتیجه و تجربه را از این جراحی داشته باشید. 

چه زمانی برای جراحی تعویض مجدد مفصل زانو باید به پزشک مراجعه کنیم؟

شما موظف هستید هنگامی که مشکلات جدی در حرکت شما به وجود می آید به پزشک مراجعه کنید. 

در ادامه برخی از این مشکلات را معرفی میکنیم:

درد یا سفتی شدید زانو که فعالیت های روزمره از جمله راه رفتن، بالا رفتن از پله ها و نشستن و برخاستن از صندلی را محدود می کند. ممکن است راه رفتن بیش از چند بلوک بدون درد قابل توجه سخت باشد و ممکن است استفاده از عصا یا واکر لازم باشد.

✅ درد متوسط ​​یا شدید زانو در هنگام استراحت، چه روز و چه شب

✅ التهاب و تورم مزمن زانو که با استراحت یا دارو بهبود نمی یابد

✅ تغییر شکل زانو ، خم شدن در داخل یا خارج زانو

✅ عدم بهبود قابل توجه با درمان های دیگر مانند داروهای ضد التهابی، تزریق کورتیزون، تزریقات روان کننده، فیزیوتراپی یا سایر جراحی ها

نتیجه‌گیری:

تعویض مجدد مفصل زانو یک روش جراحی مهم است که به بیماران با مشکلات جدی در مفصل زانو امکان بازگشت به فعالیت‌های روزمره و بهبود حرکت و کاهش درد را می‌دهد. با این حال، قبل از تصمیم‌گیری در مورد تعویض مجدد مفصل زانو، بیماران باید با پزشک خود مشورت کنید و مزایا و معایب را به طور جدی بررسی کنند. همچنین، بیماران باید درک کاملی از عملکرد و فرآیند بهبود پس از جراحی را داشته باشند و آماده باشند تا همکاری فعال با پزشک و تیم درمانی خود را در طول زمان بهبود نشان دهند.

همچنین توجه کنید همانطور که تا به اینجا ذکر کردیم، بهترین پزشک را برای این جراحی انتخاب کنید تا از بروز هرگونه عوارضی جلوگیری شود و بهترین درمان را در این زمینه داشته باشید.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *