Search
Close this search box.
بهترین ورزش برای مینیسک زانو

بهترین ورزش برای مینیسک زانو

بهترین ورزش برای مینیسک زانو در درمان پارگی و جلوگیری از پیشرفت این بیماری دارای اهمیت بالایی می باشد. برای نتیجه گیری مطلوب از تمرینات مینیسک زانو باید توجه داشته باشید میزان آسیب دیدگی در ناحیه زانو شما چقدر است تا بتوانید بهترین تمرینات را برای درمان شروع کنید.  در این مقاله، برخی از تمریناتی که برای بهبودی مینیسک زانو اثر بخش هستند را معرفی خواهیم کرد.

همچنین در این مقاله توضیح می‌دهیم که چرا این نوع ورزش‌ها مهم هستند، چگونه آنها را به درستی انجام دهیم، و چگونه از پیشرفت این بیماری می توانید جلوگیری کنید. 

بهترین ورزش برای مینیسک زانو

بهترین ورزش برای مینیسک زانو در مرحله ابتدایی

قبل از آنکه بخواهیم به بهترین ورزش برای مینیسک زانو که می توانید برای درمان پارگی های مینیسک خود انجام دهید بپردازیم، چند نکته وجود دارد که از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

این تمرینات ممکن است برای شما مناسب نباشند و فقط در صورتی باید آنها را انجام دهید که بهترین متخصص ارتوپدی، شما را معاینه کرده باشد و تایید کرده باشد که برای شما مناسب هستند.

احساس درد و ناراحتی در هنگام انجام تمرینات به صورت خفیف طبیعی می باشد. البته باید توجه داشته باشید در صورت افزایش این امر حتما به پزشک خود مراجعه کنید. ین انجام تمرینات افزایش پیدا کرد، آن را متوقف کنید و در اولین فرصت به پزشک خود مراجعه کنید.

 گاهی اوقات، یک جلسه ورزش ممکن است در حین انجام آن احساس کاملاً خوب داشته باشد، اما بعد از آن می‌تواند باعث بدتر شدن زانوی شما چند ساعت بعد یا روز بعد شود. اگر این اتفاق بیفتد، معمولاً نشانه آن است که تمرینات (نوع، تکرار یا وزنه) برای شما مناسب نبوده و باید تنظیم شوند.

تعداد فعالیت ها و دستورات برای اینکه چند وقت یک‌بار تمرینات باید انجام شوند، مهم هستند. آسیب مینیسک هر فرد متفاوت است و برنامه توانبخشی شما باید متناسب با شما باشد. اگر تمرینی برایتان سخت است، با حفظ تکنیک، هر کاری را که می توانید انجام دهید و با گذشت چندین جلسه در صورت احساس بهبودی، به تدریج تکرارها را افزایش دهید.

اکثر افراد این ذهنیت را دارند که اگر تمرینات را به صورت متعدد انجام دهند، زودتر بهبود می یابند. این باور کاملا غلط است و باید تمام تمرینات را  با توجه به دستورات پزشک و دقت کامل انجام دهید . بدن شما برای بازیابی و بازسازی خود پس از هر جلسه تمرین به یک دوره استراحت نیاز دارد. بنابراین بهتر است بهترین ورزش مینیسک زانو را فقط با توجه به دستورات پزشک خود انجام دهید. 

معمولاً انجام تمرینات با وزن کم روزانه مشکلی ندارد برخی از تمرینات مانند اسکات را به صورت متعدد نباید انجام دهید تا تحت فشار قرار گرفتن عضلات جلوگیری شود و بهبودی شما به صورت مرحله ی انجام شود. 

در ابتدا، زانوی شما ممکن است نتواند در تمام دامنه حرکتی خود حرکت کند بنابراین ممکن است چهار هفته نیاز به زمان باشد تا دوباره سلامتی کامل را بدست آورید. 

برخی از بهترین ورزش مینیسک زانو

بهترین تمرین برای مینیسک زانو که تا به اینجا ذکر کردیم، معمولاً زمانی مناسب هستند که زانوی شما تازه آسیب دیده باشد و کاملاً دردناک و متورم باشد. برخی از این ورزش ها عبارتند از:

 1. کاهش درد و تورم
 2. عضلاتی را که زانو و پای شما را کنترل می کنند در موقعیت هایی فعال و تقویت کنید که فشار زیادی بر مینیسک آسیب دیده وارد نمی کند.
 1. عمل تکراری به تغذیه مفصل شما کمک می کند.
 2. دامنه حرکتی خمشی و صافی را بهبود می بخشد.
 3. عضلات همسترینگ (پشت ران) را فعال می کند.
 1. دامنه حرکتی اکستنشن را بهبود می بخشد.
 2. عضلات چهارسر ران (جلو ران) شما را فعال می کند.
 1. دامنه حرکتی اکستنشن را بهبود می بخشد.
 2. عضلات چهارسر ران را کامل تقویت می کند.
 1. عضلات همسترینگ شما را تقویت می کند.
 1. عضلات ساق پا شما را تقویت می کند.
 2. تنش و ناراحتی را در عضلات همسترینگ شما کاهش می دهد.
 3. دامنه حرکتی زانو را بهبود می بخشد.
 1. تنش و ناراحتی را در عضلات ساق پا کاهش می دهد.
 2. دامنه حرکتی زانو را بهبود می بخشد.

چه زمانی باید بهترین ورزش مینیسک زانو را شروع کرد؟

باید توجه داشته باشید تمرینات ذکر شده را با توجه به دستور پزشک انجام دهید. در برخی از افراد نیازی به اقدام تمام تمرینات نمی باشد و گاهی با چند ورزش ساده می توانید از پیشرفت این بیماری جلوگیری کنید.

دقت کنید در صورتی که مسیر های کوتاه را با احساس درد و ناراحتی طی می کنید، بهترین ورزش مینیسک زانو ممکن است برای شما مناسب نباشد، بنابراین سعی کنید قبل از اقدام به هر فعالیتی در این باره حتما با پزشک منتخب خود مشاوره های لازم را انجام دهید.

نتیجه گیری:

همانطور که تا به اینجا ذکر کردیم، در صورت پارگی و یا آسیب دیدگی مینیسک زانو، با انجام بهترین ورزش مینیسک زانو، میتوانید عضلات پا را به شدت تقویت کنید و در نهایت از پیشرفت آن جلوگیری کنید. البته توجه داشته باشید با مراجعه به پزشک و پیروی از دستورات ایشان، شما از بروز هرگونه عوارض احتمالی جلوگیری خواهید کرد. 

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *