Search
Close this search box.
آسیب های ورزشی در بسکتبال آسیب های ورزشی در بسکتبال آسیب های ورزشی در بسکتبال آسیب های ورزشی در بسکتبال آسیب های ورزشی در بسکتبال آسیب های ورزشی در بسکتبال آسیب های ورزشی در بسکتبال آسیب های ورزشی در بسکتبال آسیب های ورزشی در بسکتبال آسیب های ورزشی در بسکتبال آسیب های ورزشی در بسکتبال آسیب های ورزشی در بسکتبال آسیب های ورزشی در بسکتبال آسیب های ورزشی در بسکتبال آسیب های ورزشی در بسکتبال آسیب های ورزشی در بسکتبال آسیب های ورزشی در بسکتبال آسیب های ورزشی در بسکتبال آسیب های ورزشی در بسکتبال آسیب های ورزشی در بسکتبال آسیب های ورزشی در بسکتبال آسیب های ورزشی در بسکتبال آسیب های ورزشی در بسکتبال آسیب های ورزشی در بسکتبال آسیب های ورزشی در بسکتبال آسیب های ورزشی در بسکتبال آسیب های ورزشی در بسکتبال آسیب های ورزشی در بسکتبال آسیب های ورزشی در بسکتبال آسیب های ورزشی در بسکتبال آسیب های ورزشی در بسکتبال آسیب های ورزشی در بسکتبال آسیب های ورزشی در بسکتبال آسیب های ورزشی در بسکتبال آسیب های ورزشی در بسکتبال آسیب های ورزشی در بسکتبال آسیب های ورزشی در بسکتبال آسیب های ورزشی در بسکتبال آسیب های ورزشی در بسکتبال آسیب های ورزشی در بسکتبال آسیب های ورزشی در بسکتبال آسیب های ورزشی در بسکتبال آسیب های ورزشی در بسکتبال آسیب های ورزشی در بسکتبال آسیب های ورزشی در بسکتبال آسیب های ورزشی در بسکتبال آسیب های ورزشی در بسکتبال آسیب های ورزشی در بسکتبال آسیب های ورزشی در بسکتبال آسیب های ورزشی در بسکتبال آسیب های ورزشی در بسکتبال آسیب های ورزشی در بسکتبال آسیب های ورزشی در بسکتبال

آسیب های ورزشی در بسکتبال

آسیب های ورزشی در بسکتبال می تواند یک بازیکن را به طور موقت از بازی ها و مسابقات پیش رو محروم کند. تمامی ورزشکاران ممکن است دچار این آسیب ها شوند. ضرب و شتم مداوم مفاصل از دویدن، پریدن، عبور، انسداد و پیچیدن نیز می تواند منجر به آسیب شود. درک علت شایع‌ترین آسیب‌های بسکتبال نه تنها برای جلوگیری از آسیب‌ها، بلکه در به کارگیری مؤثرترین روش‌های درمانی در اولین نشانه‌های هر نوع آسیب، موثر است.

در این مقاله قصد داریم آسیب های رایج را در اختیار شما قرار دهیم تا هنگام بروز هر کدام از نشانه ها در اولین فرصت برای درمان اقدام نمایید.

آسیب های ورزشی در بسکتبال

آسیب های ورزشی در بسکتبال چیست؟

بسکتبال یک ورزش سرگرم کننده برای بازیکنان در هر سن و سطح مهارت است. وقتی مردم به آسیب‌های ورزشی فکر می‌کنند، اغلب به آسیب‌های ناشی از ورزش‌های تصادفی مانند فوتبال می‌کنند. اگرچه بسکتبال یک ورزش برخوردی محسوب نمی شود، اما با سهمی که در آسیب دیدگی دارد،در این ورزش نیز به علت تماس های پی در پی بین بازیکنان آسیب دیدگی زیاد است.

شایع ترین آسیب های ورزشی در بسکتبال چیست؟

برخی از آسیب های ورزشی در بسکتبال شایع تر هستند که اکثر بازیکنان بستکتبال حداقل یبار دچار این عوارض شده اند. در ادامه برخی از این آسیب های ورزشی رایج را در اختیار شما قرار می دهیم:

  1. پیچ خوردگی مچ پا
  2. آسیب های زانو
  3. انگشتان گیر کرده
  4. پارگی تاندون آشیل
  5. کبودی ران
  6. برش های صورت

پیچ خوردگی مچ پا یکی از شایع ترین آسیب های ورزشی در  بسکتبال است. پیچ خوردگی مچ پا اغلب زمانی اتفاق می افتد که روی پای بازیکن دیگری فرود می آیید. در بیشتر مواقع، مچ پا به سمت داخل می چرخد ​​و رباط ها کشیده می شود. علائم پیچ خوردگی مچ پا شامل درد، تورم، کبودی، محدودیت حرکت و ناتوانی در تحمل وزن است. بسته به شدت آسیب، درمان مناسب پیچ خوردگی مچ پا از چند روز تا چند ماه طول می کشد. درمان رگ به رگ شدن مچ پا شامل استراحت و یخ است که به کنترل تورم کمک می کند و به بهبود رباط های آسیب دیده کمک می کند. فیزیوتراپی و درمان توسط مربیان تیم ورزشی نیز می تواند به تسریع بهبودی پس از پیچ خوردگی مچ پا و جلوگیری از پیچ خوردگی مکرر مچ پا کمک کند.

پریدن و دویدن، فشار بسیاری به زانوها در طول بسکتبال وارد می کند. سه ساختار رایج زانو که در طول بسکتبال آسیب می بینند شامل رباط صلیبی قدامی (ACL)، مینیسک و تاندون کشکک می باشد. علائم این آسیب ها عبارتند از:

پارگی ACL یکی از شناخته شده ترین آسیب های زانو است. پارگی ACL یک آسیب شایع زانوی بسکتبال است و اغلب به جراحی ترمیمی نیاز دارد. پارگی مینیسک یکی دیگر از آسیب های رایج زانو در بسکتبال است. در برخی موارد، جراحی آرتروسکوپی برای ترمیم مینیسک پاره شده ضروری است. در نهایت، تاندونیت کشکک یکی دیگر از آسیب های شایع در استفاده بیش از حد در بسکتبال است که در اثر دویدن و پریدن در بسکتبال ایجاد می شود. معمولاً برای التیام با استراحت و یخ درمان می شود.

بسکتبال یک ورزش تیمی است که به پاس های زیادی نیاز دارد. شکستگی و رگ به رگ شدن انگشت معمولاً زمانی رخ می دهد که توپ به نوک انگشت برخورد می کند. این آسیب ورزشی در بسکتبال اغلب منجر به درد و تورم انگشت می شود. اگر درد و تورم ادامه داشت، مراجعه به پزشک یا مربی ورزشی توصیه می شود. 

یکی دیگر از آسیب های ورزشی در بسکتبال، کشیدگی عضلات ساق پا است. اینها با تغییر جهت و پریدن ناگهانی رخ می دهند. اغلب سویه های حاد ساق پا اغلب شامل درد ناگهانی در عضله خلفی داخلی ساق پا می شود. مدت زمان بازگشت به زمین تحت تأثیر شدت پارگی عضله است. افراد در صورت کشیدگی ساق پا ممکن است نیاز به چند هفته استراحت، بی حرکتی و فیزیوتراپی داشته باشند تا برطرف شوند.

پارگی تاندون آشیل بسیاری از علائم مشابه کشیدگی ساق پا را دارد. این آسیب زمانی رخ می دهد که تاندون آشیل پاره شود. در صورت بروز این آسیب جراحی های تهاجمی توصیه می شود تا از پیشرفت آن به صورت کامل جلوگیری شود. 

کبودی و کوفتگی ران یکی دیگر از آسیب های  ورزشی در بسکتبال است که معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که زانو به طور ناخواسته به عضلات ران بازیکن ضربه می‌زند. این نوع کبودی ها اغلب جزئی هستند، اما در موارد شدیدتر بهبودی نهایت تا 6 هفته زمان می برد. درمان کبودی عمیق ران با استفاده از یخ و استراحت دادن به ناحیه آسیب دیده قبل از بازگشت به فعالیت امکان دارد است.

نتیجه گیری:

اگر به هر یک از این صدمات مشکوک هستید،در اولین فرصت به بهترین متخصص آسیب های ورزشی مراجعه کنید تا از بروز هرگونه عوارض جدی تری جلوگیری شود. همچنین توجه داشته باشید در صورت بروز هرگونه از آسیب ها ورزشی در بسکتبال که در این مقاله ذکر کردیم، میتوانید با رعایت نکات ساده بعد از بروز صدمه از پیشرفت آن جلوگیری کنید تا در نهایت با مراجعه به پزشک بتوانید بهترین درمان را شروع کنید. 

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *