Search
Close this search box.
آسیب های مینیسک زانو

آسیب های مینیسک زانو

آسیب های مینیسک زانو در بسیاری از افراد شایع است که بیشتر آن ها فعالیت های ورزشی و سنگین انجام می دهند. این آسیب ها انواع مختلفی دارند که توسط پزشک تشخیص داده می شوند و با توجه به آن درمان این آسیب دیدگی شروع می شود. در این مقاله سعی داریم شما را با انواع آسیب دیدگی ها آشنا کنیم.

با ما همراه باشید.

آسیب های مینیسک زانو

انواع آسیب های مینیسک زانو

 • کشیدگی مینیسک زانو:

کشیدگی مینیسک زانو بدلیل ضربه ها و پیج خوردگی های شدید به جود می آیند و موجب می شوند تا زانو ها به قسمت صفحه عمودی بدن نزدیک شوند و در نتیجه این امر موجب کشیدگی لیگمانت ها خواهد شد و مشکلات جدی را در پی خواهد داشت.

 • آسیب دیدگی مینیسک داخلی زانو:

همانطور که می دانید، مینیسک های زانو در روند حرکت زانو ها تاثیر مستقیمی دارند. در شرایطی که این مینیسک ها دچار ضربه یا پیچ خوردگی شوند، در بین استخوان ها گیر خواهند کرد و مینیسک داخلی زانو، دچار آسیب دیدگی خواهد شد.

 به گفته ای دیگر، مینیسک داخلی زانو بیشتر از مینیسک خارجی در معرض آسیب دیدگی می باشد. زیراکه در حین حرکت کردن زانو، مینیسک داخلی می باشد که به صورت مداوم درگیر می باشد.

 • پارگی مینیسک:

پارگی مینیسک زانو انواع مختلفی دارد که هرکدام از آن ها به عنوان وضعیت حاد شناخته شده اند.

برخی از پارگی های مینیسک عبارتند از:

 1. پارگی عرضی مینیسک
 2. پارگی شعاعی مینیسک
 3. پارگی مایل مینیسک
 4. پارگی ترکیبی مینیسک

هرکدام از این پارگی ها و آسیب های مینیسک که در بالا ذکر کردیم، با تشخیص پزشک، درمان پارگی مینیسک بر روی آن ها انجام می شود و با انتخاب بهترین جراح ارتوپدی در باقرخان تهران، بهترین نتیجه را از این جراحی خواهید داشت.

علل آسیب های مینیسک زانو

همانطور که ذکر کردیم، آسیب دیدگی مینیسک زانو معمولا در اثر پیچ خوردگی شدید و ضربه های شدید به وجود می آید. جالب است بدانید این آسیب دیدگی ها معمولا در افرادی که فوتبالیست می باشند بروز می دهد. البته توجه داشته باشید هر فردی که در معرض این ضربه ها باشد امکان مبتلا شدن به آن امکان پذیر می باشد.

برخی از افراد که امکان مبتلا شدن به آسیب دیدگی مینیسک زانو در آن ها بیشتر است:

 • افراد بالای 50 سال:

 این افراد بدلیل افزایش سن، دچار ساییدگی مفاصل و پوکی استخوان خواهند شد. در نتیجه امکان بروز آسیب ها به مینیسک در این افراد بیشتر می باشد.

 • ورزشکاران:

همانطور که ذکر کردیم افراد ورزشکار بیشتر در معرض این آسیب دیدگی می باشند. بدلیل آنکه با توقف ناگهانی و برخورد ضربه های شدید به زانو های آن ها امکان آسیب دیدگی در آن ها بیشتر خواهد بود. البته هیچ جای نگرانی نیست و با مراجعه به پزشک و متخصص متبحر از طریق درمان آسیب های ورزشی، این عوارض قابل درمان خواهند بود.

 • افراد دچار آرتروز زانو:

این افراد از آنجایی که دارای مینیسک ضعیفی می باشند، امکان مبتلا شدن آن ها به آسیب دیدگی مینیسک بیشتر از دیگر افراد می باشد.

تشخیص آسیب های مینیسک زانو

در تشخیص آسیب های مینیسک زانو، متخصص منتخب شما با توجه به علائم و درد های مفصلی که برای شما به وجود آمده اند، متوجه آسیب های مینیسک شما خواهند شد. البته توجه داشته باشید این تشخیص ها با روش های متفاوتی قابل تشخیص می باشند که در ادامه آن ها را معرفی خواهیم کرد.

 • معاینه بالینی:

در این روش از تشخیص، متخصص ارتوپد شما، با حرکت دادن زانو شما سعی می کند نوع پارگی مینیسک شما را تشخیص دهد و با توجه به آن در اولین فرصت اقدام برای درمان آسیب دیدگی کند.

 • تصویربرداری:

در ادامه بعد از تشخیص نوع پارگی مینیسک شما، به دستور پزشک موظف هستید تا برای تشخیص دقیق ترو بهتر برای تصویر برداری از مفاصل زانو و مینیسک، اقدام کنید. در این مرحله با استفاده از رادیوگرافی و ام آر آی، متخصص شما می تواند نوع پارگی را تشخیص دهد.

آسیب های مینیسک زانو

درمان آسیب های مینیسک زانو

درمان آسیب های مینیسک زانو به روش های مختلفی انجام می شود. در برخی از آسیب دیدگی ها نیازی به جراحی و درمان های سخت نمی باشد و تنها با رعایت نکاتی که توسط پزشک دستور داده می شوند، قابل درمان می باشد. البته توجه داشته باشید در وضعیت های حاد که انجام تمرین ها و نکات مراقبتی جهت درمان آسیب های زانو موثر نمی باشند، نیاز به جراحی و جلسات فیزیوتراپی می باشد تا بتوان این آسیب دیدگی را به بهترین نحو درمان کرد.

سوالات متداول آسیب های مینیسک

آیا با وجود آسیب های مینیسک، انجام فعالیت های ورزشی مضر می باشد؟

بله، اگر دچار درد و تورم و قفل شدگی در نواحی زانو می باشید، انجام فعالیت های سنگین ورزشی مانند دویدن، موجب بروز مشکلات جدی و حاد برای شما  خواهد شد.

درمان آسیب های مینیسک بدون نیاز به جراحی امکان پذیر می باشد؟

این امر بستگی به تشخیص و دستور پزشک شما دارد. در صورتی که با استفاده از دارو های ضد التهاب و استراحت کافی، آسیب دیدگی مینیسک شما، رو به بهبودی برود، دیگر نیازی به انجام جراحی نمی باشد؛ در غیر این صورت با دستور پزشک، در اولین فرصت باید اقدام به جراحی مینیسک زانو کنید.

آیا آسیب های مینیسک به صورت خودکار قابل درمان می شوند؟

در برخی از قسمت های مرکزی مینیسک امکان درمان آسیب های مینیسک وجود دارد. البته توجه داشته باشید در ابتدا برای تشخیص نوع آسیب دیدگی شما موظف هستید به یک متخصص ارتوپدی مراجعه کنید و سپس اقدام به درمان های خانگی کنید.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *