Search
Close this search box.
آسیب‌های ورزشی در فوتبال

آسیب‌های ورزشی در فوتبال

آسیب‌های ورزشی در فوتبال مانند دیگر ورزش‌ها رخ می‌دهند. فوتبال یکی از ورزش‌های محبوب در سراسر جهان است که طرفدارهای زیادی دارد. هر روزه مسابقات زیادی توسط بازیکنان فوتبال انجام می‌شود که در آن ممکن است آسیب‌های مختلفی ببینند. برخی از این آسیب‌ها سطحی هستند و برخی دیگر ممکن است خطرناک باشند. به همین خاطر، معمولا یک تیم پزشکی برای هر تیم به هنگام بروز آسیب‌های ورزشی در فوتبال اختصاص داده می‌شود، اما این آسیب‌ها دقیقا چه مواردی هستند؟ در ادامه به معرفی این موارد خواهیم پرداخت.

آسیب‌های ورزشی در فوتبال

آسیب‌های ورزشی در فوتبال چیست؟

در حین بازی فوتبال و تمرین‌های آن به دلیل این که بازیکنان فعالیت بدنی و جنب و جوش زیادی دارند، ممکن است آسیب‌های زیادی ببینند. این آسیب‌ها بیشتر جسمی هستند و در مواردی ممکن است به بازیکنان آسیب‌های روحی نیز وارد شود. از آن جایی که فوتبال محبوب‌ترین ورزش در سراسر دنیا است، افراد در همه سنین آن را بازی می‌کنند. کودکان و نوجوانان به دلیل مقاومت کمتری که دارند، ممکن است در حین تمرینات آسیب‌های بیشتری ببینند.

تحقیقات نشان داده است که بیشتر آسیب‌های وارد شده به نواحی زانو و مچ پا هستند. آسیب‌های ورزشی در فوتبال ممکن است موقت یا دائمی باشند. صدماتی که شدید هستند، می‌توانند بازیکن را تا آخر عمر از فوتبال محروم کنند.  

آسیب‌های شایع ورزشی در فوتبال

بازیکنانی که تمرین‌های عادی یا حرفه ای می‌کنند، هر دو گروه در معرض آسیب‌های شایع فوتبال قرار می‌گیرند. این آسیب‌ها به شرح زیر هستند:

  • پیچ خوردگی مچ پا

پیچ خوردگی مچ پا یکی از شایع‌ترین آسیب‌های ورزشی در فوتبال است. بسیاری از بازیکنان در هنگام بازی در عرض این آسیب قرار می‌گیرند و مچ پای آن‌ها رگ به رگ می‌شود. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، رباطی که در این ناحیه قطع دارد معمولا دچار کشیدگی می‌شود. پیچ خوردگی انواع متفاوتی دارد و بستگی به این دارد که مچ پای شما در زمان کشیده شدن رباط به کدام سمت می‌پیچد. رایج‌ترین نوع آن پیچ خوردگی جانبی است که در آن به دلیل آسیب دیدگی رباط خم کردن پا به سمت داخل برای شما دشوار خواهد بود.

  • آسیب دیدن زانو

با توجه به نوع پستی که در زمین دارید، زانوهای شما در اثر برخورد توپ یا ضربه بازیکنان دیگر ممکن است آسیب ببیند. زمانی که رباط جانبی داخلی که استخوان ران و ساق پا را به هم وصل می‌کند، آسیب ببیند، این رباط رگ به رگ خواهد شد. این شایع‌ترین آسیب زانو است که اگر بازیکنان به آن دچار شوند، تقریبا به دو ماه زمان برای بهبودی نیاز خواهند داشت.

یکی دیگر از آسیب‌های زانو، آسیب های مینیسک زانو است. زمانی که غضروف مینیسک بین استخوان ران و درشت نی آسیب می‌بیند، فشار زیادی به آن وارد خواهد شد. بهبود این دسته از آسیب‌های ورزشی در فوتبال ممکن است تا یک ماه طول بکشد.

  • کشیدگی عضلات

این نوع شامل هرگونه آسیبی به عضله یا تاندون می‌شود، بنابراین، می‌تواند به آسیب مورب اشاره داشته باشد. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که خود عضله آسیب ببینید، در حالی که رگ به رگ شدن باعث آسیب بافت پیوند دهنده استخوان‌ها خواهد شد.

آسیب‌های ورزشی در فوتبال کدامند؟

برخی دیگر از آسیب‌ها وجود دارند که شایع نیستند، اما در اثر ضربه‌های شدید ممکن است به وجود بیایند که به شرح زیر خواهند بود:

  • پارگی رباط صلیبی

وقتی که به زانو آسیب وارد می‌شود، ممکن است مفصل آن آسیب شدیدی ببیند که در نهایت منجر به آسیب دیدن رباط صلیبی می‌شود. ثبات مفصل در این آسیب از بین می‌رود و اگر پارگی بسیار شدید باشد، باید آن را جراحی کنید. اگر زانو به عقب خم شود یا بازیکن به طور ناگهانی تغییر سرعت دهد، ممکن است دچار آسیب‌های ورزشی در فوتبال مثل پارگی رباط صلیبی شود.

  • شکستن سر

این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که دو بازیکن همزمان بخواهند به توپ با استفاده از سر ضربه بزنند. شکستن سر با درد بسیار زیادی همراه است که بازیکن باید فورا به بیمارستان فرستاده شود.

  • شکستن بینی

زمان هد زدن یا برخورد توپ با بینی، ممکن است شکستگی به وجود بیاید که سبب تورم بینی و کبود شدن آن خواهد شد. شکستن بینی می‌تواند درد زیادی داشته باشد و همان طور که در مسابقات می‌بینید، تیم پزشکی سریعا باید اقدام به درمان آن کند.

  • ضربه مغزی

بازیکنانی که تمایل دارند می‌توانند از کلاه‌های ایمنی مخصوص استفاده کنند تا به میزان کافی از آسیب در امان باشند. هنگامی که یک بازیکن به شدت با سر به توپ ضربه می‌زند، مغز او در جمجمه جابجا می‌شود  و مایع اطراف آن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در صورتی که به موقع به بیمارستان مراجعه نکنید، آسیب‌های جدی‌تری مانند ضربه مغزی و در مواقعی خونریزی داخلی ممکن است به شما وارد شود. ضربه مغزی علائمی مانند سردرد، مشل در تعادل و از دست دادن حافظه را دارد.

آیا فیزیوتراپی برای آسیب‌های ورزشی در فوتبال مناسب است؟

برخی آسیب‌های ورزشی در فوتبال که منجر به خونریزی و شکستگی می‌شوند با استفاده از فیزیوتراپی قابل درمان نیستند. آسیب‌هایی مانند درد کمر، تاندونیت، رگ به رگ شدن که مربوط به استخوان‌ها و عضلات هستند را می‌توان با استفاده از فیزیوتراپی درمان کرد. اگر به پزشک مراجعه کنید، شما را به فیزیوتراپی می‌فرستد که در آن فیزیوتراپیست برنامه ای متناسب با میزان آسیب برای شما تعیین خواهد کرد.

نتیجه گیری:

افراد زیادی به فوتبال علاقه دارند و آن را به صورت حرفه ای دنبال می‌کنند. با این که فوتبال ورزشی مفرح و مفید است، اما ممکن است در حین مسابقات یا تمرینات دچار آسیب شوید. آسیب‌های ورزشی در فوتبال می‌تواند جزئی یا شدید باشند که با توجه به نوع آن‌ها درمان مناسب توسط پزشک اتخاذ خواهد شد.

سوالات متداول آسیب‌های ورزشی در فوتبال

آیا امکان آسیب در فوتبال وجود دارد؟

بله، فوتبال از ورزش هایی است که امکان آسیب دیدن در آن به میزان بالایی وجود دارد.

آیا آسیب های ورزشی در فوتبال قابل درمان هستند؟

با توجه به نوع آسیب می توان از جراحی و فیزیوتراپی استفاده کرد.

این آسیب ها از چه راه هایی به بازیکنان وارد می شود؟

بر اثر ضربه توپ یا سایر بازیکنان افراد ممکن است مصدوم شوند.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *