Search
Close this search box.
آرتروسکوپی لگن

آرتروسکوپی لگن

آرتروسکوپی لگن نوعی از جراحی لگن می باشد که در آن به درمان و بهبود مشکلات لگن می پردازند. این جراحی هنگامی انجام می شود که با تمرینات لازم و آنتی بیوتیک های تجویز شده توسط متخصص ارتوپدی شما، عارضه های به وجود آمده قابل درمان نبوده است.

در ادامه تمام نکاتی لازم است در این باره بدانید را در اختیار شما قرار دادیم. با ما همراه باشید.

آرتروسکوپی لگن

آرتروسکوپی لگن چیست؟

آرتروسکوپی لگن با افزایش درد در ناحیه لگن انجام می شود. این جراحی به کمک دستگاهی به نام آرتروسکوپ و به صورت کاملا غیر تهاجمی انجام می شود. جراح ارتوپدی با قرار دادن این دستگاه بر روی مفصل لگن، تصاویر واضحی را دریافت می کند که میتواند به کمک آن ها مشکل و عارضه به وجود آمده را به درستی تشخیص دهد و اقدام به درمان شما کند.

نحوه آرتروسکوپی لگن

این جراحی با توجه به درخواست و تشخیص متخصص ارتوپدی شما، به صورت بیهوشی انجام می شود. در این جراحی به استفاده از 2 الی 3 برش در نواحی و اطراف مفصل ران و لگن، دستگاه آرتروسکوپ را از یکی از برش ها وارد مفصل می کنند. همانطور که ذکر کردیم این دستگاه مانند دوربین عمل می کند و به کمک آن از مفصل لگن و ران، تصاویر واضحی را در دسترس قرار می دهد. در ادامه جراح با کمک تصاویر، میزان آسیب دیدگی را تشخیص می دهد و شروع به جراحی آرتروسکوپی می کند. توجه داشته باشید، همراه با دستگاه آرتروسکوپ، یک محلول استریل به صورت مداوم به داخل مفصل ها پمپ می شود تا فضای بیشتری برای مشاهده آسیب دیدگی و انجام جراحی مفصل لگن ایجاد شود. جالب است بدانید به کمک آرتروسکوپی لگن، انواع بیماری ها و آسیب های وارد شده بر لگن مشخص می شود.

برخی از بیماری هایی که به کمک آرتروسکوپی لگن درمان می شوند، عبارتند از:

 1. تشخیص و برداشتن پارگی هایی که برای غضروف ایجاد شده است.
 2. درمان شکستگی و پارگی رباط های لگن
 3. از بین بردن خارهای استخوانی
 4. جراحی تعویض مفصل لگن

سن مناسب برای انجام آرتروسکوپی لگن

اقدام برای انجام آرترویکوپی لگن، محدودیت سنی ندارد و با توجه به تشخیص و دستور پزشک هر زمانی که نیاز باشد، باید این جراحی را انجام دهید و البته توجه داشته باشید افراد بعد از رسیدن سن بلوغ مجاز به انجام این جراحی می باشند. بنابراین سن مناسب برای انجام جراحی آرتروسکوپی لگن، بعد از رسیدن به بلوغ می باشد و بعد از آن هیچ محدودیتی برای اقدام به این جراحی نمی باشد.

آرتروسکوپی لگن

کاندیدای مناسب آرتروسکوپی لگن

افراد مناسب برای انجام آرتروسکوپی لگن کسانی هستند که دچار عارضه هایی که در ادامه ذکر می کنیم شده اند، این افراد باید در اولین فرصت به بهترین جراح ارتوپدی در باقرخان تهران، مراجعه کنند.

 • قفل شدگی مفصل لگن:

افرادی که هنگام راه رفتن، دچار درد و حرکت دادن پاها برایشان سخت می شود، به گفته دیگر دچار قفل شدن مفصل ران و لگن می شوند. این افراد بهتر است در اولین فرصت به متخصص ارتوپدی مراجعه کرده و با تشخیص آن، درمان را شروع کنند و در صورت نیاز اقدام به آرتروسکوپی لگن کنند.

 • تکه های غضروف به صورت شناور:

تکه های غضروف پاره شده که به گفته دیگر اجسام شناور نام گذاری شده اند. این اجسام شناور در داخل مفصل ران و لگن موجب، قفل شدن و احساس درد در آن نواحی می شوند.

 • آسیب رسیدن به غضروف ها:

هر زمانی که پزشک شما تشخیص دهد که غضروف ها دچار ساییدگی و آسیب دیدگی شدید شده اند، با کمک آرتروسکوپی لگن، سوراخ هایی بر روی استخوان ها ایجاد می کنند و همین امر موجب خونریزی در استخوان ها می شود و در نهایت این اقدام باعث تحریک و بهبودی آن ها می شود.

آرتروسکوپی لگن

مزایای آرتروسکوپی لگن

همانطور که ذکر کردیم، این جراحی کاملا غیر تهاجمی می باشد. بنابراین دارای مزایای بسیاری می باشد که در ادامه برخی از آن ها را معرفی می کنیم:

 1. برش های کوچک
 2. از بین رفتن جای زخم
 3. کاهش ابتلا به عفونت
 4. دوره نقاهت کوتاه

هزینه آرتروسکوپی لگن

این امر بستگی به روش متخصص و مکان جراحی دارد. همچنین توجه داشته باشید با بررسی میزان آسیب دیدگی و اینکه با کمک آرتروسکوپی چند عارضه را قصد دارید درمان کنید بستگی دارد. نکته دیگر که امکان دارد بر روی هزینه آرتروسکوپی لگن تاثیر بگذارد، میزان تخصص پزشک منتخب شما و امکانات و تجهیزات کلینیکی که قصد انجام جراحی را در آنجا دارید، می باشد.

سوالات متداول آرتروسکوپی لگن

آیا به کمک آرتروسکوپی لگن، عارضه به وجود آمده کاملا از بین خواهد رفت؟

این امر بستگی به درمان شما و تشخیص پزشک خواهد داشت. اگر پزشک گفته است مشکل شما با انجام آرتروسکوپی از بین خواهد رفت، حتما این اتفاق خواهد افتاد. به عنوان مثال درمان اجسام شناور و درمان پارگی لابروم با آرتروسکوپی لگن، بسیار موفقیت آمیز خواهد بود.

زمان بهبودی بعد از انجام آرتروسکوپی چقدر می باشد؟

بعد از انجام آرتروسکوپی معمولا به 6 هفته برای بهبودی کامل نیاز می باشد. البته توجه داشته باشید این امر بستگی به این دارد که شما چه نوع جراحی به کمک آرتروسکوپی لگن انجام داده اید.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *