Search
Close this search box.
آرتروسکوپی زانو

آرتروسکوپی زانو

آرتروسکوپی زانو یکی از روش های جراحی زانو می باشد که به کمک آن به مفصل ها و بافت های زانو دسترسی پیدا می کنند و می توانند تشخیص صحیح و درستی درباره عارضه به وجود آمده داشته باشند و در نهایت شروع به درمان آن کنند.

در این مقاله تمام نکاتی که نیاز است در این باره بدانید را در اختیار شما قرار داده ایم.

با ما همراه باشید.

آرتروسکوپی زانو

آرتروسکوپی زانو چیست؟

آرتروسکوپی زانو توسط دستگاه آرتروسکوپ که یک دوربین به آن متصل می باشد انجام می شود. در این جراحی با ایجاد برش های کوچک بر روی زانو و وارد کردن آرتروسکوپ به داخل زانو، می توانند متوجه عارضه به وجود آمده در مفصل زانو شوند و در نتیجه اقدام به درمان کنند. همچنین در این جراحی از ابزار بسیار کوچک استفاده می شود و بدون نیاز به جراحی های باز و تهاجمی می توانند عارضه شما را به بهترین نحو درمان کنند.

نحوه جراحی آرتروسکوپی زانو

نحوه جراحی آرتروسکوپی زانو مانند جراحی آرتروسکوپی لگن می باشد و این جراحی نیز با توجه به دستور و تشخیص پزشک به صورت بیهوشی انجام می شود. در ادامه با ایجاد برش های کوچک، دستگاه آرتروسکوپ را که یک دوربین به آن متصل می باشد را وارد زانو می کنند و با دسترسی به تصاویر مفصل زانو، درمان را شروع می کنند. توجه داشته باشید که این تصاویر، تاثیر مستقیمی بر نتیجه جراحی خواهند داشت. به گفته ای دیگر این تصاویر کمک به تشخیص و جراحی با کیفیت بالا و دقت بالا می کند و می توان بهترین نتیجه را از این جراحی تجربه کرد.

همچنین به کمک آرتروسکوپی زانو، انواع بیماری ها تشخیص داده می شوند و می توان به کمک آن بسیاری از عارضه هایی که برای زانو پیش می آید را درمان کرد.

برخی از بیماری هایی که توسط آرتروسکوپی زانو درمان می شوند عبارتند از:

 • درمان ساییدگی مفصل زانو
 • درمان و ترمیم مینیسیک زانو
 • بازسازی رباط های صلیبی زانو
 • ترمیم غضروف های زانو
 • درمان آرتروز زانو

توجه داشته باشید که آرتروسکوپی زانو اکثرا در افراد مسن برای درمان عارضه های زانو انجام می شود.

کاندیدای مناسب جراحی آرتروسکوپی زانو

همانطور که ذکر کردیم معمولا افراد بالای 50 سال برای این جراحی اقدام می کنند. زیراکه این افراد بیشتر دچار ساییدگی مفصل های زانو می باشند و با افزایش سن احتمال پوکی استخوان در آن ها افزایش پیدا می کند و برای درمان این عوارض بهتر است از طریق آرتروسکوپی زانو برای درمان اقدام نمایند.

افرادی که مناسب جراحی آرتروسکوپی زانو می باشند عبارتند از:

 1. کسانی که ورزش ها و درمان هایی که توسط پزشک دستور داده شده بودند درمان صد در صدی را حاصل نشده اند و برای درمان قطعی باید آرتروسکوپی زانو را انجام دهند.
 2. افرادی که هنگام راه رفتن دچار درد های شدید می شوند و قادر به پیاده روی های طولانی نمی باشند.
 3. کسانی که زانو هایشان از فرم اصلی خود در حال خارج شدن می باشند و همین امر موجب احساس درد در آن ها شده است.
 4. افرادی که در هنگام نشستن نیز دچار درد های شدید می باشند.
آرتروسکوپی زانو

مزایای آرتروسکوپی زانو

جراحی آرتروسکوپی زانو به صورت غیر تهاجمی انجام می شود و علاوه بر این نکته دارای مزایای بسیار زیاد دیگری می باشد که در ادامه آن ها را معرفی می کنیم:

 • در این روش از برش های کوچک استفاده می شود و دیگر نیاز به جراحی های باز با عوارض بالا نمی باشد.
 • نکته مثبت دیگر در این روش، باقی نماندن جای زخم می باشد. از آنجایی که این جراحی به کمک برش های بسیار ظریف و کوچک آنجام می شود، جای زخم ها نیز با مرور زمان کاملا از بین خواهند رفت.
 • کاهش ابتلا به عفونت یکی دیگر از مزایای جراحی آرتروسکوپی زانو می باشد. در این روش با وجود برش های کوچک و غیرتهاجمی بودن کاملا از بروز عفونت های گوناگون جلوگیری خواهد شد.
 • همانطور که تا به اینجا ذکر کردیم، در این روش دوره نقاهت نیز بسیار کوتاه می باشد و با گذشت زمان خیلی کوتاهی از جراحی آرتروسکوپی زانو، شما میتوانید به راحتی فعالیت های روزانه خود را انجام دهید و هیگچونه دردی احساس نخواهید کرد.

هزینه آرتروسکوپی زانو

مشخص شدن هزینه آرتروسکوپی زانو، کاملا به روش متخصص ارتوپدی شما و اینکه از کدام تکنیک ها و روش ها برای درمان استفاده می کند بستگی دارد. همچنین توجه داشته باشید میزان تبحر و استعداد پزشک شما نیز تاثیر مستقیمی بر روی هزینه این جراحی خواهد داشت. علاوه بر این نکات، تجهیزات پزشکی اتاق عمل و ابزار هایی که پزشک برای درمان از آن ها استفاده میکند نیز، هزینه این جراحی را تغییر خواهد داد.

البته توجه داشته باشید با انتخاب بهترین جراح ارتوپدی در باقرخان تهران، شما بهترین نتیجه از این جراحی را خواهید داشت و بدون بروز هیچگونه عوارضی، دوره نقاهت را سپری خواهید کرد. بنابراین در انتخاب جراح آرتروسکوپی دقت بالایی داشته باشید.

سوالات متداول آرتروسکوپی زانو

آیا بعد از انجام درمان عارضه با آرتروسکوپی زانو، امکان برگشت دوباره وجود دارد؟

باید توجه داشته باشید که پزشک شما چه تشخیصی داده است. اگر به گفته ایشان با انجام آرتروسکوپی زانو، عارضه شما کاملا از بین خواهد رفت؛ بنابراین امکان برگشت آن وجود نخواهد داشت.

آیا با انتخاب جراح متخصص ارتوپدی، هزینه آرتروسکوپی زانو تغییر خواهد کرد؟

این امر بستگی به روش و تکنیک های مورد استفاده پزشک منتخب شما دارد. توجه داشته باشید اگر متخصص ارتوپدی منتخب شما از روش های روز دنیا و بهترین تجهیزات استفاده می کند، طبیعی است که هزینه این جراحی با دیگر جراحان متفاوت خواهد بود.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *